Wpadka czterech Wietnamczyków

2912

Funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Tuplicach zatrzymali trzech obywateli Wietnamu, którzy nielegalnie przekroczyli granicę oraz przewożącego ich kierowcę – także obywatela Wietnamu.

Do zatrzymania doszło niedaleko byłego przejścia granicznego w Olszynie. Funkcjonariusze SG zatrzymali do kontroli wjeżdżający do Polski samochód marki Skoda Octavia na czeskich numerach rejestracyjnych. W pojeździe podróżowało czterech obywateli Wietnamu. Podczas przeprowadzonej kontroli legalności pobytu okazało się, że tylko 30-letni kierowca posiada dokumenty uprawniające go do przekroczenia granicy i pobytu na terytorium naszego państwa. Pozostali trzej pasażerowie – mężczyźni w wieku 19, 23 oraz 25 lat przekroczyli granicę nielegalnie.

Pasażerowie pojazdu oraz kierowca, który udzielił im pomocy w nielegalnym przekroczeniu granicy, zostali zatrzymani. Kierowcy grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech. Po przedstawieniu zatrzymanym mężczyznom zarzutów, przyznali się oni do nielegalnego przekroczenia granicy i dobrowolnie poddali się karze ośmiu miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania na jeden rok próby. Wobec kierowcy, który nie przyznał się do stawianego mu zarzutu, wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze.

Podczas trwających czynności, okazało się, że jeden z zatrzymanych obywateli Wietnamu posiada polską kartę pobytu. Wszczęto wobec niego postępowanie zobowiązujące do opuszczenia terytorium polski, gdyż jak ustalono, przebywał i pracował w Niemczech. Wobec pozostałych dwóch cudzoziemców złożono wniosek o przekazanie ich w ramach readmisji do Niemiec.

PaS, foto Nadodrzański Oddział SG