Rocznica „Cudu nad Wisłą”

1330

Żagań | W czwartek, 15 sierpnia br. żołnierze Czarnej Dywizji uczcili 99. rocznicę ustanowienia Święta Wojska Polskiego w międzynarodowym centrum treningowym Joint Multinational Readines Center (JMRC) w Hohenfelt w Niemczech.

W tym szczególnym dla każdego polskiego żołnierza dniu zorganizowano uroczysty apel. Prócz żołnierzy spod biało – czerwonej flagi, zaproszono także reprezentantów wszystkich krajów zaangażowanych w ćwiczeniu taktycznym z wojskami „Combined Resolve XII”. Tego dnia asystę honorową wystawili żołnierze z 9. Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa. Zebranym przypomniano karty historii Polski sprzed niemal wieku. Wspominano bohaterów Bitwy Warszawskiej, która uznana została przez historyków za jedną z najważniejszych zbrojnych potyczek, decydujących o losach wielu narodów.

Dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, gen. dyw. Stanisław Czosnek przypomniał, iż odrodzona po 123 latach niewoli Polska przeciwstawiła się sowieckiej agresji, a dzięki wysiłkowi całego narodu odniosła zwycięstwo. „Ten dzień upamiętnia wydarzenia ważne nie tylko dla Polski, ale również dla wielu innych narodów, w tym także amerykańskich obywateli. To jednocześnie nawiązanie do współczesności, bo dziś wspólnie polscy i amerykańscy żołnierze realizują misje na całym świecie. To także współdziałanie amerykańskiej 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej i Czarnej Dywizji. Obie jednostki doskonalą się współdziałając na poligonach w Polsce i Niemczech”. – powiedział dowódca JMRC, pułkownik Joseph Hilbert. Święto żołnierzy Wojska Polskiego to także sposobność do wyróżnienia najlepszych, którzy postanowieniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz decyzją ministra Obrony Narodowej zostali odznaczeni medalami. W takim dniu nie mogło zabraknąć również nominacji na kolejny, wyższy stopień wojskowy. Uroczystość zakończył polski, tradycyjny żołnierski posiłek.

źródło: Sekcja prasowa 11DKPanc, foto K. Gonera