Przemytnicy zatrzymani

595
fot. KPP Żary

POWIAT ŻARSKI | W wyniku realizacji przeprowadzonej przez policjantów z żarskiej komendy oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej z Tuplic zatrzymano 6 osób i zabezpieczono ponad 400 tys. złotych, do sprawy związanej z działaniem grupy przestępczej z województwa dolnośląskiego, trudniącej się przemytem wyrobów tytoniowych przez przejścia graniczne na terenie woj. lubuskiego.

Policjanci z żarskiej komendy zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wspólnie z funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej w Tuplicach, od dłuższego czasu prowadzili działania dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej z woj. dolnośląskiego. Grupa ta trudniła się przemytem papierosów bez polskich znaków akcyzy do Niemiec przez przejścia graniczne woj. lubuskiego. Na podstawie zgromadzonego materiału Prokuratura Rejonowa w Żarach wszczęła śledztwo, które zostało powierzone do prowadzenia żarskim policjantom oraz funkcjonariuszom Placówki Straży Granicznej w Tuplicach.
W minionym tygodniu, po uprzednim przygotowaniu i zgromadzeniu materiałów, przeprowadzono realizację sprawy. Funkcjonariuszy z żarskiej komendy oraz Placówki Straży Granicznej w Tuplicach podczas działań, wsparli policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą oraz funkcjonariusze kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.
Na Dolnym Śląsku jednocześnie dokonano kilkunastu przeszukań. W wyniku przeprowadzonych działań zatrzymano 6 osób, zabezpieczono 1029 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy oraz środki pieniężne o łącznej wartości 400 tys. w walucie polskiej i euro.

Dwie osoby w wieku 25 i 28 lat usłyszały zarzuty związane z działaniem w grupie przestępczej trudniącej się przemytem wyrobów tytoniowych. Wobec nich zastosowano dozory i poręczenia majątkowe. Natomiast podejrzani w wieku 35 i 45 lat, usłyszeli zarzut kierowania wieloosobową grupą przestępczą. Ponadto na poczet przyszłych kar od 35-latka zabezpieczono samochód audi warty 35 tys. złotych. W piątek, 15 maja, Sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej w Żarach i zastosował wobec nich tymczasowy areszt. Wszyscy to mieszkańcy woj. dolnośląskiego.

Jak ustalili funkcjonariusze, w wyniku przestępczego procederu trwającego w okresie od grudnia 2018 r. do lutego 2020 r. straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego cła, podatku VAT i podatku akcyzowego wyniosły ponad 4 miliony złotych.
Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Kierowanie taką grupą zagrożone jest karą do 10 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy.

kom. Aneta Berestecka