Pierwszy krok do inwestycji to zewnętrzne środki

626
„Rozwiązanie tymczasowe” przetrwało długie lata. fot. Andrzej Buczyński

ŻARY | Decyzją radnych Sejmiku Województwa Lubuskiego, miasto Żary otrzymało pomoc finansową w formie dotacji celowej na dofinansowanie budowy sali sportów walki na „Syrenie”. To kwota 100 tys. złotych.

O budowie nowoczesnej sali, która ma docelowo zastąpić obecny „barak” zajmowany przez zapaśników Agrosu, mówiło się już dawno. Do tej pory jednak nie wbito jeszcze symbolicznej pierwszej łopaty.

– Od ponad dwóch lat intensywnie zabiegamy o środki na budowę sali sportów walki, co byłoby zakończeniem głównych inwestycji na stadionie „Syrena” – mówi wiceburmistrz Żar Olaf Napiórkowski. – Obecna sala ma już ponad 40 lat, a była projektowana na 10-15 lat.

Projekt nowoczesnej sali jest już gotowy. Urzędnicy szukają jednak dodatkowych źródeł finansowania, tak jak to miało miejsce w przypadku już zrealizowanych inwestycji na „Syrenie”.

– Dwukrotnie składaliśmy wniosek do Ministerstwa Sportu, niestety, żadna inwestycja w naszym województwie nie otrzymała dofinansowania, więc za pośrednictwem naszego radnego w sejmiku Marka Cieślaka zwróciliśmy się do pani Marszałek Województwa o wsparcie naszej inwestycji i mamy taką pierwszą cegiełkę – mówi wiceburmistrz. – Kończy nam się pozwolenie na budowę i mam nadzieję, że uda nam się w tym roku rozpocząć tę inwestycję.

Trwają dalsze rozmowy o kolejnych pieniądzach wojewódzkich. Tym razem pada kwota miliona złotych na przyszły rok. Miasto złożyło też wniosek do ministerstwa, po raz trzeci.

– Okazuje się, że tam bardziej faworyzuje się inwestycje na ścianie wschodniej naszego kraju, a chyba sport nie ma granic, takie jest moje zdanie – mówi Olaf Napiórkowski. – Tak to niestety wygląda, ale szukamy innych rozwiązań i cieszymy się ze wsparcia pani Marszałek. ATB