Historyczne podróże Wojtka

676
Autor i jego książka. fot. ARMG

No co dzień spokojnie stoi w centrum Żagania. Jednak od czasu do czasu wyrusza w podróż. Podróżuje nie tylko od miasta do miasta. Potrafi przenosić się też
w czasie. Taki jest żagański miś Wojtek w najnowszej książce Artura Guzickiego, która właśnie ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa Biały Kruk.

– Podróże Misia Wojtka, to seria bajek dla dzieci – mówi autor książki. Ich bohaterem jest słynny miś z armii generała Andersa, który w podczas swoich podróży poznaje bardzo ciekawy okres w historii Polski – czas kiedy Polska odzyskała niepodległość.
W książce Artura Guzickiego wszystko zaczyna się w Żaganiu. Oto tamtejszy misiek z nudów schodzi z niewielkiego cokołu i spacerując przez miasto trafia na dworzec kolejowy. Tam spotyka dziwnie ubranych żołnierzy. Po chwili okazuje się, że to dowodzona przez generała Hallera Błękitna Armia, a sam Wojtek zaczyna rozumieć, że właśnie przeniósł się w czasie i ma szansę na poznanie historii zupełnie innej wojny, niż ta w której uczestniczył
u boku żołnierzy Andersa.

– Myśląc o tej książce wyszedłem z założenia, że miś Wojtek służąc w polskiej armii musiał być Polakiem, ale niestety nigdy nie był w Polsce i nie znał jej historii. Dlatego zafundowałem mu podróż w czasie i przeprowadziłem przez bardzo ciekawy i ważny okres w dziejach Polski – dodaje autor.

Podróże misia Wojtka to dziesięć opowieści. Główny bohater uczestniczy w ważnych historycznych wydarzenia. Poznaje między innym Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego. Bierze udział w wojnie z bolszewikami i pływa Pomorzaninem, czyli pierwszym polskim okrętem wojennym. Odwiedza krakowskie Oleandry, Lwów, jest świadkiem słynnego przemówienia Ignacego Paderewskiego wygłoszonego w Poznaniu i zaślubin z morzem jakich dokonał generał Józef Haller. W końcu trafia do Wersalu w czasie kiedy Dmowski i Paderewski podpisują traktat pokojowy, na mocy którego państwa zachodnie uznają niepodległość Polski.

– Książka jest bogato ilustrowana przez pana Henryka Bacę, a wstęp do niej napisał – z czego jestem szczególnie dumny – profesor Jan Żaryn – mówi Artur Guzicki.

Książkę Podróże Misia Wojtka można kupić w księgarniach internetowych, m.in. www.bialykruk.pl/ksiegarnia/ oraz w dobrych księgarniach stacjonarnych. RED

Ilustracja z „Podróży Misia Wojtka”. fot. ARMG