Szpital pracuje, ale są pewne ograniczenia w przyjęciach

612
fot. Andrzej Buczyński

ŻARY | Do tej pory Szpital na Wyspie działa bez ograniczeń, co do pracy oddziałów i poradni Pojawiły się jednak pewne ograniczenia w przyjmowaniu na oddziały pacjentów, którzy nie wymagają natychmiastowej interwencji medycznej.

– Wszystkie planowe przyjęcia, nie mylić z pilnymi, należy wcześniej uzgadniać telefonicznie – informuje prezes szpitala Jolanta Dankiewicz.

Na pewno nie należy przyjeżdżać do szpitala w wyznaczonym wcześniej terminie bez konsultacji, ponieważ może się okazać, że takie przyjcie nie będzie akurat możliwe.

– Staramy się nie ograniczać przyjęć na ginekologii, ale na chirurgii jesteśmy zmuszeni, ponieważ obsługujemy teraz znacznie więcej pacjentów – mówi Jolanta Dankiewicz.

Praktycznie do Szpitala na Wyspie trafiają teraz pacjenci nie tylko z terenu powiatu żarskiego, ale też żagańskiego, a nawet krośnieńskiego. Przez to brakuje wolnych miejsc. Takie też muszą być w rezerwie dla pacjentów, którzy wymagają pilnej pomocy – najczęściej przywożonych do szpitala przez pogotowie – i nie mogą czekać w kolejce.
Jeśli chodzi o chirurgię, to przez wrzesień i październik ograniczono przyjęcia o 27 przypadków, gdzie na tym oddziale wykonuje się około 90 zabiegów i operacji. Więc ten spadek nie jest aż tak drastyczny.

Jak zapewnia prezes Dankiewicz, pacjentki ciężarne, szykujące się do porodu przyjmowane są bez ograniczeń. Jedynym może być tylko ilość wolnych łóżek, ale tak było zawsze. Zawieszone są jedynie porody rodzinne.

Natomiast na oddziale dziecięcym rodzić może przebywać ze swoim dzieckiem w czasie hospitalizacji. Każda sala ma węzeł sanitarny, dzięki czemu nie jest konieczne przemieszczanie się po oddziale, a tym samym zapewnia to brak kontaktu z innymi pacjentami.

Generalnie pacjenci przebywają tylko w swoich salach, które opuszczają, gdy zachodzi potrzeba wykonania badań diagnostycznych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom, ale też personelowi szpitala, cały czas obowiązuje też zakaz odwiedzin.
Jeśli chodzi o personel medyczny, na 21 października, na kwarantannie przebywało dziewięć osób, czyli stosunkowo niewiele, biorąc po uwagę wszystkich pracowników placówki. Takie braki kadrowe nie zagrażają funkcjonowaniu szpitala. Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie i teoretycznie wszystko może się zdarzyć.

Prezes apeluje też do pacjentów, którzy umawiani są na konkretną godzinę, aby przychodzili na czas. Nie ma potrzeby, aby przychodzić nawet godzinę wcześniej i niepotrzebnie czekać. A takie przypadki się zdarzają, szczególnie w poradniach.

Andrzej Buczyński

 

Komunikat dotyczący ograniczeń w działalności Szpitala Na Wyspie w Żarach wynikających z sytuacji epidemicznej w kraju, związanej z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

W związku z panującą sytuacją epidemiczną w kraju, informujemy, iż od poniedziałku, 19 października 2020 roku, Szpital Na Wyspie w Żarach wprowadził ograniczenia w przyjmowaniu pacjentów w taki sposób, że:
1. każdy tzw. pacjent planowy, w przypadku którego wcześniej uzgodniono termin przyjęcia do szpitala, osobiście skontaktuje się z lekarzem prowadzącym właściwego oddziału szpitalnego bądź jego kierownikiem,
2. pacjenci posiadający skierowania do szpitala zarówno celem wykonania diagnostyki, jak również hospitalizacji, uzgodnią termin przyjęcia wyłącznie telefonicznie, kontaktując się z właściwym oddziałem szpitalnym,
3. pacjenci poradni dermatologicznej, laryngologicznej, diabetologicznej, ginekologicznej (nie dotyczy ciężarnych), neurologicznej, chirurgicznej nie wymagający pilnego przyjęcia, a jedynie zaopatrzenia planowego, proszeni są o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 68 470 36 92,
4. pacjenci poradni chirurgii ogólnej, ginekologicznej (kobiety ciężarne) oraz pozostali pacjenci wymagający porady w trybie pilnym, po zbadaniu temperatury ciała oraz po przeprowadzeniu stosownego wywiadu będą mieli udzielone świadczenie medyczne,
5. rejestracja pacjentów poradni przy ul. Skarbowej w Żarach odbywa się wyłącznie telefonicznie pod numerami telefonów 68 470 36 85, 68 470 36 92, 68 475 76 59
Poradnia ginekologiczna 68 470 36 89
Zakaz rejestrowania osobistego obowiązuje DO ODWOŁANIA,
6. rejestracja pacjentów poradni przy ul. Pokoju w Lubsku odbywa się wyłącznie telefonicznie pod numerami telefonów 68 47 57 703, 68 47 57 709
Zakaz rejestrowania osobistego obowiązuje DO ODWOŁANIA,
7. pacjenci ze skierowaniami do Zakładu Radiologii na badania obrazowe (zdjęcie RTG, tomograf komputerowy, USG) zobowiązani są dokonywać rejestracji wyłącznie telefonicznie pod numerem telefonu 68 47 57 665, 519 053 091,
8. pacjenci ze skierowaniem na badanie EEG zobowiązani są dokonywać rejestracji wyłącznie telefonicznie pod numerem telefonu 68 47 57 654, 535 085 036
9. pacjenci ze skierowaniem na badania endoskopowe zobowiązani są dokonywać rejestracji wyłącznie telefonicznie pod numerem telefonu 533 318 215, 68 475 76 20.