Grzybiarz znalazł bombę

1410
fot. KPP Żary

POWIAT ŻARSKI | Jeżeli podczas grzybobrania natkniesz się na niewybuch – nie dotykaj go i powiadom o znalezisku służby! Na terenie powiatu żarskiego, w pobliżu przejścia granicznego w Olszynie grzybiarz znalazł ćwierćtonową bombę z czasów II wojny światowej. Policjanci zabezpieczyli teren do czasu przybycia saperów, którzy wydobyli i zneutralizowali niewybuch.

Warto zapamiętać, że w przypadku, kiedy natkniemy się na tego typu znalezisko, pod żadnym pozorem nie dotykajmy go. Teren przygraniczny bogaty jest w niewybuchy z czasów II wojny światowej. Spacerowicze lub grzybiarze często podczas wypraw do lasu znajdują tego typu znaleziska. Warto zapamiętać, że w przypadku, kiedy natkniemy się na nie, pod żadnym pozorem nie dotykajmy ich. Pomimo tego, że przez kilkadziesiąt lat leżą w ziemi, mogły nie stracić swoich zdolności bojowych. Należy mieć świadomość, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i może być śmiertelnym zagrożeniem.

W miniony weekend na ćwierćtonową bombę z czasów II wojny światowej natknął się w lesie, w rejonie przejścia granicznego w Olszynie grzybiarz. Zaalarmowani policjanci z żarskiej komendy zabezpieczyli teren przed dostępem innych osób, do czasu przybycia saperów z Jednostki Wojskowej w Krośnie Odrzańskim. W poniedziałek, 30 sierpnia, wydobyli znalezisko, przetransportowali i zneutralizowali. Na czas transportu na blisko godzinę zamknięto ruch na drodze krajowej K-18 na odcinku od 0 do 10 kilometra oraz pobliskie drogi.

Całe zdarzenie zakończyło się pomyślnie, jednak nie zapominajmy, aby w takich przypadkach postępować bardzo rozważnie i ostrożnie. Przede wszystkim o takich niebezpiecznych sytuacjach powiadamiajmy bez zwłoki Policję lub inne służby i zabezpieczmy miejsce znalezienia niewybuchów przed dostępem innych osób, a w szczególności dzieci.

Pamiętajmy, aby nie dotykać takich znalezisk, a także nie przenosić ich w inne miejsca. Kategorycznie nie wolno podnosić, odkopywać, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy. Jeżeli mamy taką możliwość to miejsce, w którym został znaleziony niewybuch oznaczmy i jak najszybciej poinformujmy służby.

fot. KPP Żary

komisarz Aneta Berestecka
Komenda Powiatowa Policji w Żarach