Przez owoce do figury

3196

Osiągnięcie idealnej sylwetki nie musi kojarzyć się z surowymi rygorami żywieniowymi. Odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w owoce i warzywa to przyjemny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów.

Wzmożony wysiłek fizyczny, odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w niezbędne witaminy i minerały, to podstawa na drodze do perfekcyjnej figury oraz dobrego samopoczucia. Z otyłością boryka się coraz więcej ludzi na świecie. Zaliczono ją nawet do grona chorób cywilizacyjnych. Nieprawidłowe odżywianie i zbędne kilogramy sprawiają, że czujemy się ociężali i pozbawieni energii. Często z myślą o zrzuceniu wagi sięgamy po radykalne diety odchudzające i zaczynamy intensywnie ćwiczyć. Zapominając o tym, że to zrównoważona dieta jest sposobem na piękną sylwetkę.

Oczyszczanie błonnikiem

Wiele osób, rozpoczynając stosowanie diet odchudzających, próbuje gwałtownie zmniejszyć ilość spożywanych pokarmów. Jednak organizm nieprzyzwyczajony do małej liczby kalorii sprawia, że ciągle odczuwają głód. Łamią więc przyjęte zasady i podjadają niedozwolone potrawy. Nie sprzyja to zrzucaniu zbędnych kilogramów, a często działa odwrotnie. Dobrym sposobem na poradzenie sobie z wilczym apetytem jest dostarczanie błonnika, przyspieszającego perystaltykę jelit. Wchłaniając wodę, pęcznieje on w żołądku i zmniejsza tym samym uczucie głodu. Wzbogacenie diety o dodatkowe pokłady błonnika działa również oczyszczająco na organizm. Znajduje się on w wielu owocach: jabłkach, gruszkach, truskawkach, bananach czy pomarańczach. Należałoby więc spożywać je w różnej formie: na surowo, w postaci świeżych soków, jak np. Soku Jabłko + Truskawka + Pomarańcza czy Soku Gruszka + Jabłko.

Witaminowy niezbędnik

Witaminy i minerały są składnikami, bez których nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Niestety, stosując diety znacznie zmniejszamy ich dzienną porcję. Podobnie dzieje się, kiedy intensywnie trenujemy. Szczególnie ważne są dla nas witaminy z grupy B, które poprawiają kondycję skóry i pomagają walczyć ze zmęczeniem, natomiast A i E zabezpieczają przed działaniem wolnych rodników. Ważna jest także odpowiednia dawka witaminy C, odpowiadającej za odporność. Jest to szczególnie istotne w okresie stosowania diet. Wtedy organizm staje się bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje. Bogate w witaminę C maliny i jagody spożywać możemy niezależnie od pory roku w postaci soku.

Naturalnie, czyli zdrowo

Stosując diety odchudzające i oczyszczające organizm musimy pamiętać, że o ich powodzeniu nie decyduje ilość spożywanych pokarmów, ale w dużej mierze ich jakość. Wybierać musimy zatem produkty zdrowe, naturalne i świeże. Owoce są idealnym komponentem naszego jadłospisu, ale większość z nich dostępna jest jedynie okresowo. Wtedy idealnym rozwiązaniem są wyciągi roślinne, ale muszą być bardzo dobrej jakości i pozbawione chemicznych „bonusów”, bo przecież o zdrowie chodzi .

Izabela Motyka – Dobry Dietetyk