Naziści bez przebaczenia

3335

Zdecydowana akcja funkcjonariuszy Policji spowodowała zamknięcie stoisk handlowych, w których można było kupić przedmioty z nazistowskimi symbolami

 

Na przygranicznym bazarze w Łęknicy policjanci z Komendy powiatowej Policji w Żarach oraz Komisariatu Policji w Lubsku przeprowadzili szeroko zakrojone działania, poprzedzone pracą operacyjną. W wyniku błyskawicznej i zdecydowanej akcji funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 1800 przedmiotów, które posiadały faszystowskie symbole. Policjanci uderzyli w kliku punktach jednocześnie, zabezpieczając podejrzany towar na trzech stoiskach. Przedmioty do sprzedaży oferowali mężczyźni w wieku 36, 47 i 70 lat. Wszyscy są mieszkańcami powiatu żarskiego. Wstępnie zostali już przesłuchani. Mężczyźni tłumaczyli, że nie wiedzieli, że tego typu proceder jest zabroniony. Wśród znalezionych na bazarze rzeczy znajdowały się hełmy, czapki, pieczątki, noże, popielniczki czy przypinki. Na przedmiotach tych umieszczone były symbole faszystowskie takie jak swastyki, gapy, tzw. runa.

– W kwestii zabezpieczonych rzeczy wypowie się biegły. Już samo posiadanie takich przedmiotów w celu rozpowszechniania zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat dwóch – tłumaczy podkom. Aneta Berestecka, oficer pasowy KPP w Żarach.  – Propagowanie faszyzmu lub innego totalitarnego ustroju jest w Polsce przestępstwem podobnie w przypadku, posiadania, utrwalania, prezentowania, przechowywania, czy nabywania przedmiotów zawierających treści faszystowskie – dodaje.                                                          

 

Co za to grozi?

Art. 256. § 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych,rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2.Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.

§ 3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w § 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej.

§ 4. W razie skazania za przestępstwo określone w § 2 sąd orzeka przepadek przedmiotów, o których mowa w § 2, chociażby nie stanowiły własności sprawcy.

 

PAS, fot. KPP Żary