W przedświątecznym szaleństwie…

386
arsenal.dkzary.pl fot. ŻDK

ŻARY | Jaka jest sytuacja wszyscy wiedzą. Za oknem zamaskowani ludzie, szaruga, a to wszystko w otoczce coraz liczniejszych świątecznych światełek. Żarski Dom Kultury stara się odnaleźć w tych trudnych warunkach. Nie możemy prowadzić zajęć stacjonarnych, a mimo to stale wychodzimy z ofertą do mieszkańców i mieszkanek naszego miasta.

Miejska Orkiestra Dęta pracuje w domach. Już teraz na naszym kanale na YouTubie mona podglądać fragmenty prób. Wkrótce opublikujemy również krótki koncert kolęd w wykonaniu zdolnych melomanów. Kapelmistrz Orkiestry Jarosław Przerada zapewnia, że czeka nas muzyczna uczta zmysłów. W dziedzinie muzyki nie zwalniają również nasi rockowcy, trenujący swoje umiejętności na zajęciach on-line pod okiem instruktora Jarosława Adryańczyka.

Teatry Tańca ŻDK również nie próżnują. W ramach zajęć zdalnych trenują technikę tańca.
Instruktorka Bożena Wróbel otrzymuje liczne nagrania choreografii dzieci i młodzieży, wykonywane w ramach tzw. tańca spontanicznego. Ostatnio Teatry Tańca wzięły również udział w Lubuskiej Gali Tanecznej ProArte 2020 on-line i Ogólnopolskich Konfrontacjach Tańca Współczesnego TanArt on-line, a nagrody można podziwiać na facebooku Żarskiego Domu Kultury.

Wierna pomocnica św. Mikołaja i instruktorka plastyki, Beata Chudy, przygotowała cykl filmów instruktażowych, “W plastycznym warsztacie św. Mikołaja”, w którym pokazuje jak przygotować świąteczne ozdoby. Ponadto koordynuje pracę członków sekcji plastycznych, przesyłając im regularnie inspirujące materiały. W odpowiedzi otrzymuje prace pełne pasji i kolorytu, które dają nadzieję, że jeszcze będzie pięknie.

Zachęcamy również do wirtualnej podróży po wystawie z XXX Krajowego Salonu Fotografii Artystycznej, znajdującej się w nieczynnym z powodu obostrzeń sanitarnych Salonie Wystaw Artystycznych. Oglądanie najlepszych prac fotograficznych możliwe jest dzięki nagraniu spaceru po galerii, dostępnym na naszym kanale YouTube oraz na stronie internetowej www.dkzary.pl.

Ze względu na panujące warunki, mocno rozwijamy działalność naszego portalu Arsenał Kultury, w którym można znaleźć wartościowe treści związane z edukacją kulturalną w każdej dziedzinie sztuki. Niebawem na stronie arsenal.dkzary.pl pojawi się cykl artykułów instruktorki Anity Osek, w którym podpowie ona młodym pisarzom i pisarkom, jak budować narrację opowieści. Szykujemy również Galerię Recytacji, w której młodzież Teatru Drewniana Kurtyna interpretować będzie najważniejsze teksty polskiej poezji.

A jeśli ktoś lubi niespodzianki, to zapowiadamy, że cały zespół pracowników Żarskiego Domu Kultury szykuje prawdziwą bombę. Można się jej spodziewać w naszych mediach internetowych w okolicach 18 grudnia.

W tym trudnym czasie pozostajemy do dyspozycji. Nie jesteśmy lekarzami ciał, ale wiemy, że kultura może być lekarzem dusz. A odwracając znane przysłowie, jeśli duch zdrowy, to i ciało zdrowsze. Liczymy, że wkrótce spotkamy się na żywo, a tymczasem do zobaczenia w sieci.

Alicja Wróbel
instruktorka ŻDK