Całe województwo w Żarach

3593

Sala konferencyjna żarskiego ratusza była miejscem ostatniego tegorocznego spotkania Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego. W jego skład wchodzą wszystkie lubuskie gminy, co jest ewenementem w skali kraju.

Z tak silnym wspólnym głosem muszą się liczyć nawet w Warszawie. Prezes ZGWL Wadim Tyszkiewicz podsumował roczną działalność i przypomniał najważniejsze kwestie poruszane w mijającym roku.

Samorządowcy, korzystając z obecności wojewody Władysława Dajczaka oraz marszałek województwa Elżbiety Anny Polak, sygnalizowali problemy dotyczące poszczególnych lubuskich gmin. Wśród wielu różnych tematów akcentowano sprawę kompleksu energetycznego Gubin-Brody, działań antysmogowych, usuwania skutków orkanu Ksawery, czy konieczności modernizacji sieci energetycznych.

Ciekawą kwestią poruszoną przez marszałek Polak jest program „Łączmy ścieżki rowerowe”, dzięki któremu możliwe będzie spięcie różnych szlaków rowerowych biegnących w poszczególnych gminach.

W przyszłorocznym budżecie województwa znajdą się pieniądze, z których teoretycznie mogą skorzystać mieszkańcy wszystkich gmin.

Elżbieta Polak przedstawiła przyszłoroczny budżet województwa

– Mamy budżet dla seniorów, bo staramy się sprostać wyzwaniom starzejącego się społeczeństwa i chciałabym, żeby w każdej gminie powstały dzienne domy opieki – informowała zgromadzonych marszałek Polak. – Wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej o przeniesienie środków z rynku pracy na usługi społeczne. Nowy program to też kąpieliska. Chcemy rozpocząć ich rewitalizację. Są też środki dla organizacji pozarządowych – 1,9 mln zł. Będziemy kontynuować program „Lubuskie siłownie pod chmurką” – wyliczała.

W przyszłym roku województwo wzbogaci się o dwa pasażerskie pojazdy kolejowe. Na inwestycje drogowe zaplanowano przeszło 70 milionów złotych. Prawie milion pójdzie na dotacje dla gmin i powiatów do modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych, ponad milion na wyłączanie gruntów rolnych z produkcji rolniczej. 800 tysięcy przeznaczonych zostanie na różne inicjatywy wiejskie.

Na przyszłoroczne obchody stulecia Niepodległości Polski zarezerwowano pół miliona i jak stwierdziła marszałek, imprezy z tym związane nie będą odbywać się wyłącznie w Gorzowie i Zielonej Górze.

– To my, samorządowcy, naprawdę zmieniamy Polskę – zwróciła się do zebranych  marszałek Polak. – Dziękuję za ciężką, konsekwentną pracę i współpracę z samorządem województwa.

Ryszard Klisowski, wójt Przewozu pyta o o A18

Ryszard Klisowski, wójt Przewozu

– Zielona Góra ma S3, Gorzów ma płatną autostradę, a my mamy A18. Jest ona bardzo ważna, bo bez niej nie będziemy się rozwijać. Transport jest kołowy. Rządy się zmieniają, wojewodowie i marszałkowie się zmieniają, a droga jak skakała tak skacze. Przedsiębiorcy mają problemy. Kiedy ktoś pomyśli, żeby tą drogę jako autostradę, czy „eskę”, zrobić tu na południu.

Władysław Dajczak wojewoda lubuski

Władysław Dajczak, wojewoda lubuski

– Temat A18. To jest przyjęte i będzie realizowane. Z tych informacji, które mam, jest to przyjęte do realizacji. Będziemy tego pilnowali.

ATB