Koniec przestoju. Wznowiono prace na Zielonogórskiej

618
Ciężki sprzęt znów pracuje na ul. Zielonogórskiej. fot. Andrzej Buczyński

ŻARY | Po przeszło dwóch miesiącach przerwy, wykonawca wrócił na plac budowy. Prace znów idą pełną parą.

– Firma Tandem po przerwie dalej realizuje zadanie związane z przebudową ul. Zielonogórskiej, a w szczególności z przebudową ronda i infrastruktury podziemnej, która to właśnie spowodowała, że okres inwestycji znacząco się wydłużył – mówi Rafał Fularski, naczelnik wydziału infrastruktury technicznej i ochrony środowiska w żarskim ratuszu. – Zakończyła się długotrwała procedura formalno-prawna uzyskania pozwoleń na budowę, a z wykonawcą ustalona wartość robót dodatkowych. Gdyby nie ten bałagan pod ziemią, może już byśmy byli po inwestycji, ale lepiej wszystko teraz uporządkować i mieć spokój na kolejne lata, niż później rozkopywać nowy asfalt – dodaje naczelnik.

Zmiany w projektach okazały się konieczne, ponieważ to co było na mapach, nie pokrywało się z tym, co rzeczywiście znajdowało się pod ziemią. Kanał deszczowy biegł w innym miejscu, niż na mapach i w różnych opracowaniach. Był też częściowo połączony z kanalizacją sanitarną biegnącą od strony ulicy Myśliwskiej.

Trwają już wykopy pod kanalizację deszczową. Jeśli pogoda pozwoli, w ciągu dwóch miesięcy ułożona zostanie nawierzchnia asfaltowa na zaprojektowanym prawoskręcie
z Al. Jana Pawła II w kierunku ul. Zielonogórskiej i puszczenie tam ruchu pojazdów, zanim jeszcze całe rondo zostanie przebudowane. Już to ułatwi kierowcom poruszanie się w tej części miasta. Rondo i poszczególne zjazdy będą zamykane cząstkowo, aby utrudnień było jak najmniej.

Ułatwieniem ma być też otwarcie dla ruchu – prawdopodobnie w przyszłym tygodniu – ulicy Poznańskiej. Jednak pod pewnymi warunkami.

– Otrzymałem informację, że starosta zatwierdził projekt czasowej zmiany organizacji ruchu, polegającej na umożliwieniu skrętu w ulicę Poznańską jedynie samochodom osobowym, z określoną też wysokością i tonażem – mówi Rafał Fularski. – Kierowcy muszą pamiętać, że na ulicy Poznańskiej będą znajdować się w strefie ruchu, czyli pierwszeństwo będzie miał pieszy i to jest nadrzędna zasada.

Ważne, by kierujący pojazdami stosowali się bezwzględnie do znaków, które zostaną tam ustawione. Ludzie przyzwyczaili się, że auta nie jeżdżą ulicą Poznańską. Trzeba będzie bardzo uważać na spacerowiczów, rowerzystów, a przede wszystkim na biegające dzieci. Bezpieczeństwo jest ważniejsze, niż skrót dla aut.

Przejazd ulicą Poznańską zostanie ponownie zamknięty wraz z umożliwieniem zjazdu z Al. Jana Pawła II w ul. Zielonogórską.

Duże inwestycje
Trwają przygotowania do remontu ulicy Staszica. Bez odcinka pomiędzy ulicą Ludową a Zielonogórską ze względu na brak zgody na wycinkę drzew. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wyraził zgodę na wycięcie 5 drzew, a na 17 pozostałych nie. To w żaden sposób nie załatwia sprawy. Przetarg ma być ogłoszony jeszcze w tym roku i jak dobrze pójdzie, umowa z wykonawcą będzie podpisana jeszcze w tym roku.
Urzędnicy chcą też ogłosić przetarg na przebudowę całkowicie zamkniętego wiaduktu w Kunicach. Obiekt zostanie rozebrany i wykonany od nowa.

Miasto otrzymało też dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych na remont ulic Sarniej i Dziewina. Można się spodziewać, że przetarg na tą inwestycję także będzie ogłoszony jeszcze w tym roku.

To tematy do skończenia na rok przyszły. Wiadukt w Kunicach może powstać nawet w 2022 roku. Tymczasem niedługo ma się zakończyć przebudowa ulicy Kujawskiej. Prawdopodobnie będzie to koniec listopada.

A z mniejszych inwestycji – również w listopadzie mogą zostać już zamontowane odmierzacze czasu sygnalizacji świetlnej na dwóch skrzyżowaniach ulic – Legionistów
z Artylerzystów oraz Artylerzystów z Ułańską.

Andrzej Buczyński