Złodzieje nie mają wakacji. Okradli dom jednorodzinny podczas urlopu właścicieli

2631

Policjanci z żarskiej komendy zatrzymali podejrzanych o kradzież z włamaniem do domu jednorodzinnego.  Pod nieobecność właścicieli sprawcy zabrali rzeczy warte co najmniej 20 tys. złotych, m.in. biżuterię,  elektronarzędzia, kosmetyki. Funkcjonariusze odzyskali część skradzionego mienia. Wobec kobiety i mężczyzny Prokuratura Rejonowa w Żarach zastosowała dozór.

Do kradzieży z włamaniem do domu jednorodzinnego w jednej z małych miejscowości w powiecie żarskim doszło 21 lipca br. Pod nieobecność właścicieli nieznani sprawcy wybili szybę w oknie przez, które dostali się do wnętrza budynku. Z domu zabrali biżuterię, telefony komórkowe, elektronarzędzia oraz kosmetyki,  łącznie  o wartości co najmniej 20 tys. złotych. Po otrzymaniu zgłoszenia policjanci rozpoczęli w celu ustalenia sprawców oraz odzyskania mienia. We współpracy z pokrzywdzonymi ustalili  miejsce, w którym znajdowało się część skradzionych rzeczy. Dalsze czynności operacyjne i procesowe doprowadziły policjantów do podejrzanych. Złodzieje zostali zatrzymani w czwartek drugiego sierpnia.Były to  dwie osoby, 35-letnia kobieta oraz 31-letni mężczyzna. Część skradzionego mienia odzyskano. Podejrzani zostali przesłuchani i usłyszeli zarzut kradzieży z włamaniem.  Prokuratura Rejonowa w Żarach zastosowała wobec 35-latki i 31-letniego mężczyzny dozory. Za tego typu przestępstwo kobiecie może grozić do 10 lat pozbawienia wolności, mężczyźnie nawet do 15, z uwagi na działanie w warunkach recydywy.

Jeżeli wyjeżdżasz na urlop :

  • unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie „dobre schowki” jak szafa, doniczka z kwiatami, książka czy cukiernica są dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności,
  • nie opowiadaj o swoim majątku w miejscu, gdzie mogą Cię słyszeć obcy, również na portalach społecznościowych
  • jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania lub zdeponuj w banku,
  • zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (DVD, komputer, telewizor, kamera, itp.) oznakuj je w indywidualny trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzna cennych przedmiotów ( biżuteria, antyki, cenne obrazy itp.) – w przypadku kradzieży zwiększy to szansę na ich odzyskanie.

MK, źródło Lubuska Policja