Żarski przedsiębiorca może trafić do więzienia na 8 lat

1239
fot. Lubuska Policja

ŻARY | Aktem oskarżenia zakończyła się kolejna sprawa prowadzona przez żarskich policjantów pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Żarach. 30-latek prowadzący działalność gospodarczą usłyszał zarzuty dotyczące między innymi zatajania rzeczywistej wartości sprzedaży w deklaracjach podatkowych. Uszczuplenie należności publicznoprawnej w tym przypadku mogło wynieść ponad 3,5 miliona złotych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono nieruchomość na kwotę 1,5 miliona złotych. Mężczyźnie może grozić do 8 lat pozbawienia wolności.

Informacja o możliwości popełnienia przestępstwa wpłynęła pod koniec 2019 roku do żarskiej Prokuratury. Sprawy tego typu są często skomplikowane i wymagają sprawdzenia wielu wątków i informacji. Śledczy przez miniony rok pracowali nad tą sprawą. W wyniku przeprowadzonych czynności i analiz zgromadzono materiał, który pozwolił na przedstawienie zarzutów. O popełnienie przestępstw z kodeksu karnego skarbowego oraz kodeksu karnego podejrzany jest 30-letni mieszkaniec Żar, który prowadził działalność gospodarczą.

Jak ustalili śledczy, od stycznia 2016 roku do stycznia 2018 roku podejrzany miał przedkładać deklaracje podatkowe, w których zatajał prawdę co do rzeczywistej wartości sprzedaży produktów, co spowodowało uszczuplenie należności z tytułu podatków w kwocie co najmniej 3,5 miliona złotych. Z uzyskanych w ten sposób środków finansowych nabył nieruchomości oraz samochód ciężarowy. Żeby udaremnić ściągnięcie wierzytelności, sprzedał samochód, a prawa majątkowe nieruchomości przeniósł w formie darowizny na inną osobę. Zarzuty w tej sprawie usłyszała również 24-letnia kobieta, która przyjęła tą darowiznę. Mężczyzna został zatrzymany w czerwcu 2020 r., usłyszał zarzuty i trafił do aresztu, który opuścił w sierpniu 2020 r. Aktualnie znajduje się pod dozorem policyjnym. W sprawie dokonano zabezpieczenia nieruchomości na kwotę ponad 1,5 miliona złotych na poczet przyszłych kar.

Sprawa teraz znajdzie swój finał w Sądzie. Mężczyźnie może grozić do 8 lat pozbawienia wolności, a kobiecie do 5 lat.

komisarz Aneta Berestecka ​
oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Żarach