Inny PIT. Rozliczać się czy nie? Emeryci zdezorientowani

1157
graf. Andrzej Buczyński

Pani Danuta z Łęknicy od kilku lat jest na emeryturze. Nie miała dodatkowych dochodów, nie korzystała z ulg, z podatku rozliczał ją ZUS. W tym roku otrzymała inny PIT i nie wie, co ma zrobić.

– Nie wiem, czy mam złożyć zeznanie roczne do urzędu skarbowego, bo koleżanka mówi, że nie trzeba, ale boję się, żebym potem jakiejś kary nie dostała – martwi się pani Danuta. – Dzwoniłam do ZUS żeby się dowiedzieć, urzędniczka nie wiedziała, miała oddzwonić. Mój mąż też jest na emeryturze, ale dostał inny PIT i nie musi się rozliczać. Kilkoro moich znajomych też dostało różne PITy i też nie wiedzą, co mają robić.

O wyjaśnienie poprosiliśmy Agatę Muchowską, pełniącą funkcję regionalnego rzecznika prasowego ZUS województwa lubuskiego:

– Jak co roku, także i w tym, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła do swoich klientów deklaracje podatkowe PIT. Trafią do wszystkich, którzy w 2020 r. pobrali przynajmniej jedno świadczenie.
ZUS wysłał deklaracje podatkowe PIT-40A albo PIT-11A i PIT-11 za 2020 rok.
Co ważne, w tym roku ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku – takie osoby otrzymają PIT-11A. Podatnik w takiej sytuacji powinien złożyć samodzielnie zeznanie albo może poczekać do 30 kwietnia – wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2020 r. wygenerowane automatycznie w ramach usługi Twój e-PIT. Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego w formie elektronicznej lub 3. miesięcy od złożenia deklaracji w formie papierowej w urzędzie skarbowym.
Świadczeniobiorcy, którzy chcą skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku, mogą to zrobić w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, które powinni złożyć do urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2021 r.
Emeryci lub renciści mogą przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Jeśli jest to ta sama organizacja co w ubiegłym roku, nie muszą nic robić. Urząd skarbowy zrobi to za nich za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Wskazana w ubiegłym roku organizacja musi być jednak w aktualnym wykazie OPP. Jeżeli świadczeniobiorcy chcą przekazać 1 proc. podatku na rzecz innej OPP niż w ubiegłym roku, to powinni wypełnić druk PIT-OP i przekazać do swojego urzędu skarbowego.

To powinno uspokoić wszystkich zdezorientowanych tymi nowościami. Najważniejsza informacja jest taka, że nie ma potrzeby wypełniania i składania żadnych dodatkowych rocznych deklaracji. Można spać spokojnie. Chyba że komuś zależy na szybszym zwrocie nadpłaconego podatku. Tylko czy w ogóle warto sobie tym zawracać głowę, jeśli ta nadpłata może być rzędu jednej złotówki?

Andrzej Buczyński