Grabik z nową drogą i chodnikiem do marketu

1580
fot. UG Żary

GMINA ŻARY | Jest szansa na generalny remont fragmentu drogi wojewódzkiej przecinającej Grabik.

Stan drogi wojewódzkiej relacji Żary – Lubsko pozostawia wiele do życzenia. Na dziury w nawierzchni od lat skarżą się nie tylko kierowcy czy pasażerowie aut, ale i mieszkańcy. I nic dziwnego – droga od dawna nie była remontowana, a po każdej zimie jej stan się pogarsza. Teraz wszystko może się zmienić, bo prace nad przebudową krótkiego, bo 700-metrowego odcinka tej drogi biegnącej przez Grabik od obwodnicy Żar do torów kolejowych, są mocno zaawansowane.

Pierwszy krok w tym kierunku został wykonany w ubiegłym tygodniu. Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary, gościł w siedzibie urzędu dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze Pawła Tondera, naczelnika Wydziału Dokumentacji ZDW Krzysztofa Kocika oraz radnego i szefa komisji Budżetu i Finansów Sejmiku Wojewódzkiego Marka Cieślaka. Wójt od kilku lat zabiega o remont tego odcinka jezdni.

fot. UG Żary

– Chodzi tu też o bezpieczeństwo pieszych przemieszczających się w kierunku usytuowanego tym miejscu marketu – mówi Leszek Mrożek. – Z pewnością dołożymy się do inwestycji, zresztą podobny montaż finansowy przećwiczyliśmy z innymi samorządami.

– Boksujemy się z tą sprawą od dawna – mówił podczas spotkania Marek Cieślak – bo choć to tylko 700 metrów, to roboty będą bardzo kosztowne. Droga biegnie przez środek Grabika, trzeba będzie podnieść poziom jezdni, zrobić odwodnienie i ciąg pieszo-rowerowy.

Dokumentacja już jest. Koszt inwestycji po stronie województwa to 4 mln 300 tys. zł.

fot. UG Żary

ATB (źródło: UG Żary)