Żarskie lwice zapaśniczej maty

1219
fot. Agros Żary

ZAPASY | 1 maja na matach Dzierżoniowa odbył się II Puchar Polski kadetek w zapasach kobiet. Zawody były jednocześnie jednym z decydujących sprawdzianów dla zawodniczek rywalizujących o miano reprezentantki Polski na zbliżające się Mistrzostwa Europy młodziczek i Mistrzostwa Europy kadetek.

W zawodach wystartowało 139 zawodniczek. Żarskie zawodniczki pokazały bardzo dobre przygotowanie do najważniejszych startów i potwierdziły, że w tym roku rywalizować będą o najwyższe cele. Martyna Gabryl (40 kg) , Maja Majdańska (43kg) i Nikola Drozdek (53 kg), przeszły przez walki rund eliminacyjnych niczym żarski taran i w całym komplecie zameldowały się w popołudniowej sesji finałowych walk o złote medale II Pucharu Polski.

Martyna Gabryl przegrała walkę o złoto jednym punktem. Uległa Dominice Konkel z Cartiusii Kartuzy, 5:6. Nieznaczna porażka Martyny, to z pewnością dodatkowy bodziec dla tej ambitnej zawodniczki, by rywalizować o reprezentowanie kraju na Mistrzostwach Europy kadetek.

W kolejnym „żarskim” finale, walczyła Maja Majdańska. Maja po walkach eliminacyjnych, w których pokazała swój wielki zapaśniczy talent, w walce finałowej spotkała się z jedną z faworytek tej kategorii wagowej, Wiktorią Jaroniek z AKS Piotrków Trybunalski. Wysokie zwycięstwo Majki (7:2) z dwa lata starszą utytułowaną rywalką, już teraz pokazuje, kto przez najbliższe lata będzie dominował w kategorii wagowej 43- 46 kg.

Pierwsze złoto dla zawodniczek Agrosu, ale to nie koniec, bowiem w wadze 53 kg, rywalizowała zwyciężczyni I Pucharu Polski Nikola Drozdek. Nikola przeszła przez dzierżoniowski turniej bez straty punktu. W finale zwyciężyła przez przewagę techniczną (10:0) z zawodniczką Olimpijczyka Radom Łucją Korcz.

Według opinii trener Julii Gronkowskiej – Nikola już może być pewna nominacji na Mistrzostwa Europy kadetek w Bułgarii. Znając jednak profesjonalne podejście do treningu Nikoli, będzie ciężko pracować, aż do wywalczenia upragnionego medalu tej imprezy. Wszystkie dziewczyny walczyły znakomicie i zrealizowały założenia na swoje walki. Nieco zabrakło wykończenia ataku, w ostatniej walce Martyny, ale to błędy, które z pewnością skorygujemy i dalej będziemy walczyć tak skutecznie. Dziękuję dziewczynom za turniej i prace na treningach.

Prosto z Dzierżoniowa dziewczyny pojechały na zgrupowanie kadry Polski kadetek do Poznania. Tam będą trenować do 8 maja. Martyna i Nikola z Poznania pojadą wraz z kadrą kadetek na turniej w Rumunii. Maja, która przygotowuje się do Mistrzostw Europy młodziczek wraca do Żar, by przygotowywać się do kolejnych zawodów i zgrupowań.
Nasze trzy lwice zapaśniczej maty uplasowały się na drugim miejscu w klasyfikacji drużynowej. Finały mają swoją wartość, a na podium dziewczyny ustąpiły tylko ekipie Slavii Ruda Śląska. Na trzecim miejscu podium stanęły reprezentantki ZKS Gogolin. Sklasyfikowano 61 klubów.

fot. Agros Żary

DK (Agros Żary)