Pościg, kradzież i… może być 8 lat

1145
fot. KPP Żary

ŻARY | Na trzy miesiące do aresztu trafił 29-latek, który nie zatrzymał się do kontroli, staranował radiowóz, ukradł samochód i prowadził pomimo orzeczonego zakazu.

Policjanci służby patrolowej żarskiej komendy otrzymali informację o kradzieży paliwa, do której miało dojść na jednej ze stacji. Sprawcą miał być kierujący samochodem marki Mercedes. Funkcjonariusze podczas służby na jednym z parkingów w Żarach zauważyli opisywany samochód. Udali się w jego kierunku, jednakże kierujący mercedesem na widok mundurowych gwałtownie ruszył, przejechał przez chodnik i rozpoczął ucieczkę. W związku z zaistniałą sytuacją, policjanci ruszyli w ślad za nim. Włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, aby zatrzymać pojazd. Kierujący jednak nie reagował, a podczas ucieczki nie zważał również na inne pojazdy i trudne warunki atmosferyczne. Uciekając ulicami miasta jechał w kierunku Kunic.

Podczas pościgu wykonywał gwałtowne manewry, spychał radiowóz uniemożliwiając funkcjonariuszom wyprzedzenie go. Podczas kolejnej próby wyprzedzenia podjętej przez
policjantów, kierujący uderzył w bok radiowozu i zepchnął go w kierunku lewej krawędzi jezdni, a następnie wpadł w poślizg uderzając ponownie w radiowóz i w słup. Z uwagi na uszkodzenia pojazdu służbowego policjanci nie mogli kontynuować pościgu, natomiast kierowca kontynuował ucieczkę uszkodzonym mercedesem. Porzucił go po około 200 metrach, w rejonie skrzyżowania, kiedy auto odmówiło posłuszeństwa. Funkcjonariusze rozpoczęli działania zmierzające do zatrzymania mężczyzny, który jak się okazało podczas pieszej ucieczki dokonał kradzieży zaparkowanego, otwartego VW Caddy. Ustalenia wskazywały, że nie zatrzymał się również do kontroli prowadzonej przez niemieckich funkcjonariuszy i porzucił skradziony pojazd.

W wyniku podjętych działań mężczyzna został zatrzymany kolejnego dnia na terenie powiatu bolesławieckiego przez żarskich kryminalnych i policjantów z bolesławieckiej komendy. Jak się okazało, 29-latek był poszukiwany i miał do odsiadki 6 miesięcy, a ponadto posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Przez swoje nieodpowiedzialne zachowanie jego lista przewinień wydłużyła się o kolejne przestępstwa.

Mieszkaniec powiatu bolesławieckiego został przesłuchany. Usłyszał między innymi zarzuty niezatrzymania się do kontroli drogowej, zmuszania funkcjonariuszy do odstąpienia od czynności służbowych, kradzieży zuchwałej pojazdu i złamania ​sądowego zakazu kierowania. Sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej w Żarach oraz Policji i aresztował 29-latka na trzy miesiące. Może mu grozić do 8 lat pozbawienia wolności.

komisarz Aneta Berestecka
Komenda Powiatowa Policji w Żarach