Nowoczesny sprzęt podarowany przez WOŚP pracuje w żarskim szpitalu

1609
fot. Andrzej Buczyński

ŻARY | Tylko w przeciągu kilku ostatnich lat Szpital na Wyspie otrzymał nowoczesny sprzęt medyczny o wartości blisko miliona złotych. To dary od Fundacji „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”.

Sprzęt medyczny trafił między innymi na oddział geriatryczny, do zakładu opiekuńczo-leczniczego, na oddział ginekologiczno-położniczy oraz przede wszystkim na oddział noworodkowy.

– Oddział noworodkowy otrzymał najwięcej sprzętu – mówi prezes Szpitala na Wyspie Jolanta Dankiewicz. – Z wnioskiem do Fundacji WOŚP zwróciliśmy się pod koniec 2017 roku.

Szpital otrzymał między innymi inkubatory, w tym inkubator transportowy, aparat USG, lampy do fototerapii, stanowiska do resuscytacji i pielęgnacji noworodka, pompy infuzyjne, urządzenie do badania poziomu bilirubiny u noworodka, respirator, urządzenie do badania słuchu, pulsoksymetry, kardiomonitory, aparaty do mierzenia tętna płodu i sporo innego sprzętu. Na oddziale geriatrycznym pojawiły się nowe wózki inwalidzkie, materace przeciwodleżynowe, czy inhalatory.

Kiedyś pracownia USG była w innym budynku i trzeba było przetransportować noworodka na badanie. Dziś wprawdzie diagnostyka jest w tym samym obiekcie, ale dzięki dodatkowemu aparatowi USG, noworodek nie opuszcza nawet oddziału. W dodatku urządzenie jest specjalnie przystosowane do badań najmłodszych pacjentów.

– To przede wszystkim większe bezpieczeństwo naszych pacjentów – podkreśla prezes Dankiewicz. – Lekarz może wykonać potrzebne badanie natychmiast, gdy jest taka potrzeba.

Bez tych darów szpital też działał, ale sprzętu było znacznie mniej. W dodatku starszej generacji. Dziś na przykład stanowiska do resuscytacji noworodka są sterowane elektronicznie – urządzenie jakby samo określa, jaką temperaturą trzeba dziecko ogrzewać. Na jednym stanowisku można dziecko zarówno zważyć, jak i podłączyć pod kardiomonitor. Nie ma potrzeby przenoszenia dziecka pomiędzy urządzeniami. W żarskim szpitalu widać wyraźnie efekty Finałów WOŚP.

Andrzej Buczyński

fot. Andrzej Buczyński
fot. Andrzej Buczyński
fot. Andrzej Buczyński
fot. Andrzej Buczyński
fot. Andrzej Buczyński
fot. Andrzej Buczyński
fot. Andrzej Buczyński
fot. Andrzej Buczyński