Nowe umiejętności i narzędzie w rękach policjantów

1114
fot. Lubuska Policja

ŻARY | Żarscy policjanci uczestniczyli w szkoleniach w ramach projektu „Dokumenty – bezpieczeństwo i kontrola, w tym kontrola taktyczna” finansowanym z Funduszy Norweskich na lata 2014-2025.

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim wzięła udział w projekcie pod nazwą „Dokumenty – bezpieczeństwo i kontrola, w tym kontrola taktyczna”, realizowanym przez Komendę Stołeczną Policji oraz Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, finansowanym z programu „Sprawy Wewnętrzne”.

W ramach wymienionego projektu, w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Żarach w poniedziałek (04.10) oraz w środę (06.10) odbyły się szkolenia dla funkcjonariuszy służb prewencji oraz kryminalnych, które przeprowadził nadkomisarz Artur Chorąży z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Celem przedsięwzięcia było doskonalenie umiejętności policjantów w rozpoznawaniu podrobionych i przerobionych dokumentów.

Podczas spotkania funkcjonariusze dowiedzieli się, jakie są charakterystyczne cechy i zabezpieczenia świadczące o autentyczności dokumentów, a brak których może świadczyć, że jest on fałszywy. Każdy uczestnik został również wyposażony w poręczne testery autentyczności dokumentów. Zdobyta wiedza oraz te niewielkie urządzenia w rękach policjantów pomogą w skuteczny sposób ujawniać fałszywe dokumenty, które pojawiają się w obiegu. Funkcjonariusze legitymując obcokrajowców mają do czynienia z dokumentami typu prawo jazdy, dowody osobiste czy paszporty, zdobyta podczas szkolenia wiedza pozwoli im na szybką, wstępną weryfikację w przypadku podejrzenia podrobienia, czy przerobienia dokumentu.

Szkolenia tego typu odbędą się w każdym powiecie województwa lubuskiego.

fot. Lubuska Policja

komisarz Aneta Berestecka
Komenda Powiatowa Policji w Żarach