Dwóch mężczyzn aresztowanych za atak na policjantów oraz na mieszkańców powiatu żarskiego

1032
fot. KPP Żary

ŻARY | Trzymiesięczny areszt dla mężczyzn w wieku 50 i 28 lat, podejrzanych o czynną napaść na policjanta, naruszenie nietykalności cielesnej i znieważenie funkcjonariuszy podczas i w związku z wykonywaniem przez nich obowiązków służbowych oraz pobicia i uszkodzenia ciała mieszkańców powiatu żarskiego. Zatrzymanym może grozić od 1,5 do 10 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 27 grudnia, wieczorem. Do żarskiej komendy zgłosiły się osoby, które poinformowały dyżurnego, że były świadkami bójki dwóch mężczyzn na ulicy. We wskazany rejon natychmiast udali się funkcjonariusze. Po przybyciu na miejsce jeden z policjantów zauważył dwóch mężczyzn, którzy na widok radiowozu zaczęli uciekać do budynku. Natychmiast wysiadł z samochodu i udał się w ślad za nimi. Nie reagowali oni na okrzyki „stać Policja”. Przytrzymywali drzwi wejściowe do klatki schodowej, nie zważali na wezwania do otwarcia ich, w związku z tym funkcjonariusz otworzył je siłą. Po wejściu do budynku mężczyźni swoją agresję skierowali wobec policjanta oraz dwóch funkcjonariuszek, które przybyły na miejsce. Znieważali policjantów i zadawali ciosy rękoma, naruszali nietykalność cielesną funkcjonariuszy zmuszając ich do odstąpienia od czynności. Po krótkiej chwili młodszy mężczyzna uciekł do mieszkania, w którym się zamknął. Starszy szarpał funkcjonariusza, a następnie zepchnął go ze schodów w wyniku czego doznał on urazu nogi. Na miejsce interwencji ze wsparciem przybyli inni funkcjonariusze z żarskiej komendy, którzy w wyniku podjętych działań obezwładnili i zatrzymali obu agresorów. Jak się okazało zarówno 50-latek jak i 28-latek byli nietrzeźwi, mieli ponad promil alkoholu w organizmie. Podczas czynności policjanci ustalili, że podejrzani wcześniej zaczepili przypadkowego mężczyznę, używając wobec niego przemocy fizycznej. To nie koniec agresywnego zachowania zatrzymanych. Na Szpitalny Oddział Ratunkowy z obrażeniami głowy trafił również mężczyzna, który miał być pobity przez podejrzanych przy użyciu cegłówki oraz pięści, w wyniku czego odniósł obrażenia w postaci licznych złamań kości twarzy.

Zarówno 50-latek, jak i 28-latek usłyszeli prokuratorskie zarzuty: czynnej napaści na funkcjonariusza, znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej policjantów podczas i w związku z wykonywaniem przez nich obowiązków służbowych, zmuszania do odstąpienia od czynności, a także pobicia i uszkodzenia ciała dwóch mieszkańców powiatu żarskiego.

W środę, 29 grudnia, Sąd Rejonowy w Żarach na posiedzeniu aresztowym przychylił się do wniosku prokuratury i aresztował mężczyzn na okres trzech miesięcy. Na zaostrzenie kary niewątpliwie wpłynie fakt, że czyny mężczyzn miały charakter chuligański, może im grozić od 1,5 do 10 lat pozbawienia wolności.

Nie ma społecznego i prawnego przyzwolenia na zachowanie zagrażające zdrowiu i życiu funkcjonariuszy, którzy wykonują obowiązki służbowe i chronią obywateli.

kom. Aneta Berestecka