Mieszkańcy i Gmina Żary nominowani do nagrody Super Samorząd

1136
fot. Fundacja Batorego

GMINA ŻARY | Nominację dostali za działania na rzecz integracji seniorów i powołania Rady Seniorów. Już wkrótce dowiemy się, czy są w gronie laureatów nagrody Super Samorząd 2021, którą Fundacja Batorego przyznaje w ramach ogólnopolskiej akcji Masz Głos za udaną współpracę społeczności lokalnej i władzy samorządowej. Galę ogłoszenia wyników będzie można zobaczyć 15 lutego o 18:00 na m.in. profilu Fundacji Batorego na Facebooku.

Fundacja Pięknolesie współpracuje z grupami seniorów od początku swojej działalności, zna ich potrzeby, wie, jak zaangażować do działania. Do współpracy przy powołaniu rady seniorów zaangażowała wraz ze Stowarzyszeniem z Postomina ok. 150 osób, w tym wolontariuszy, Koła Gospodyń Wiejskich, mieszkańców, sołtysów, rady sołeckie, Radę Gminy. Poza pracą koncepcyjną mieszkańcy angażowali się w przygotowanie spotkań, atrakcji, poczęstunku, w tym organizację Dnia Seniora czy wyjazdu studyjnego. Powołanie Rady Seniorów będzie oznaczało jeszcze większą aktywność tej grupy mieszkańców gminy.

Gdy władza i mieszkańcy rozumieją się w działaniu
15 nominowanych do nagrody Super Samorząd w tym roku pokazuje, że wspólne działanie władz lokalnych i mieszkańców jest możliwe, nawet w pandemii i nawet wobec oszczędności budżetowych w samorządach na realizację zadań publicznych. W gronie nominowanych do nagrody są m.in. Koło Gospodyń Wiejskich w Bogusławicach „Dolina Szarloty”, które przekonało wójta i starostę do wybudowania kilometrowej ścieżki rowerowej, Stowarzyszenie „Razem dla Zalesia”, dzięki któremu obok kopalni odkrywkowej dolomitu w Zalesiu powstał rezerwat przyrody albo grupa Straszyn Biega, która zorganizowała akcję biegową po 31 sołectwach swojej gminy na Pomorzu. Wszystkich nominowanych łączy to, że zrealizowali inicjatywę razem z władzami samorządowymi i innymi mieszkańcami. Umieli zachęcić ich do współpracy, a władze samorządowe po partnersku odpowiedział na potrzeby grupy. Dlatego nagrodę otrzymują też władze samorządowe, które potrafią współpracować z lokalną społecznością, dzielić się obowiązkami, dostrzegać w mieszkańcach szansę i
potencjał, a nie przeszkodę. O wyborze laureatów Super Samorząd zdecyduje jury w składzie: Kasia Adamik, Edwin Bendyk, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Jerzy Stępień, Bartosz Węglarczyk. Wybiorą maksymalnie 7 laureatów spośród 15 nominowanych z grona 314 uczestników tej edycji akcji Masz Głos.

fot. Fundacja Batorego

Dobrze zorganizowani mieszkańcy też z nagrodą
W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana także nagroda Super Głos. W gronie nominowanych są grupy mieszkańców, które wykazały się wyjątkową samoorganizacją i konsekwencją działań.
– Zaprezentowały siłę wspólnoty lokalnej, dlatego chcemy docenić ich umiejętność zorganizowania się, szukania niestandardowych sposobów działania i wytrwałość dążenia do założonych celów – mówi Joanna Załuska, dyrektorka akcji Masz Głos.
Dziesięciu laureatów Super Głos wskażą organizacje partnerskie Fundacji Batorego, które mają doświadczenie w działaniach partycypacyjnych i na co dzień wspierają uczestników akcji Masz Głos w działaniu: Fundacja Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszenie Homo Faber, Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje. Ogłoszenie laureatów nagrody Super Samorząd i Super Głos nastąpi 15 lutego o 18:00 podczas gali
online, którą poprowadzi Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny portalu Onet.pl, patrona medialnego akcji Masz Głos. Gala będzie transmitowana na stronie głównej Onet i profilu Fundacji Batorego na Facebooku.

Akcja Masz Głos to program wspierania aktywności lokalnej, który Fundacja Batorego realizuje w skali całego kraju przy wsparciu partnerów regionalnych: Homo Faber, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Fundacja Aktywności Lokalnej, Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje. Patronami medialnymi edycji 2021 są: Onet.pl, Ngo,pl, Prawo.pl, Portal Samorządowy, „Tygodnik Poradnik Rolniczy”. Partner medialny: Wolters Kluwer.
https://www.maszglos.pl/
https://www.facebook.com/maszglos

informacja prasowa