Żarskie atrakcje z okazji Nocy Muzeów (12-14 maja)

1001
fot. Andrzej Buczyński

ŻARY | Doroczna impreza żarskiego Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego zapowiada się niezwykle interesująco. Sprawdźmy, jakie atrakcje przygotowano.

Już w piątek, 12 maja, o godz. 17.00 odbędzie się uroczyste otwarcie sali porcelanowej po całkowitej metamorfozie. Z tej okazji przygotowano nową wystawę żarskiej porcelany ze zbiorów członków Stowarzyszenia Miłośników Żarskiej Porcelany. Jeśli więc ktoś już wcześniej zwiedzał porcelanową wystawę w żarskim muzeum, tym razem będzie miał okazję zobaczyć wiele zupełnie innych eksponatów, wśród których są ponoć prawdziwe perełki. Oprowadzanie po wystawie zaplanowano na sobotę, na godzinę 16.30.

Będzie też atrakcja dla miłośników wojskowości i wszystkich zainteresowanych historią żarskiego garnizonu, który stacjonował w Żarach w latach 1945-2001. Dotychczasowy „kącik” wojskowy zamieniono na salę poświęconą tej tematyce. W pracach nad przygotowaniem nowej ekspozycji brali udział między innymi emerytowani oficerowie związani z żarskim garnizonem – Waldemar Kotula i Krzysztof Polusik. To właśnie oni będą oprowadzać po nowej wystawie w sobotę, 13 maja, o godz. 20.00.

No i wreszcie coś… z nieco innej beczki. Coś, co może zainteresować zarówno nastolatka, jak i osoby z kategorii wiekowej 50+. Historia i nowoczesność w jednym, czyli „Retro gry” na dawnych komputerach i konsolach. Jeśli wiecie, co to takiego Commodore 64, Amiga, Pegasus, Nintendo, itp., to z pewnością nie trzeba was zachęcać do odwiedzenia żarskiego muzeum 13 maja w godz. 16.00-23.00 i 14 maja w godz. 11.00-16.00. Będzie można sobie pograć na kilkunastu specjalnie na tę okazję przygotowanych stanowiskach. Ciekawostką jest to, że najstarsza z gier miała swoją premierę 44 lata temu!

Więcej szczegółów na plakacie poniżej.

Andrzej Buczyński