Szpital z gwarancją

4110

Głosy krytyki podważające sens rozbudowy Szpitala na Wyspie zostały ucięte jedną decyzją. Żarska lecznica dostała właśnie zielone światło z Urzędu Wojewódzkiego.

Dobrą wiadomość przywiózł do starostwa powiatowego wicewojewoda Robert Paluch. Przekazał staroście Januszowi Dudojciowi dokumenty z pozytywną opinią o celowości inwestycji w szpitalu.

Starosta uzyskał w ten sposób oficjalne zapewnienie, że po rozbudowie, działalność szpitala będzie finansowana.

– To był dobry dzień dla mieszkańców, nie tylko powiatu żarskiego. Decyzja pokazuje, że to, co robimy ma sens. Nadal możemy ze spokojem inwestować. Przyszłość szpitala jest zapewniona. – nie ukrywa zadowolenia starosta Janusz Dudojć.

Procedury i pochwały

Opinia z Urzędu Wojewódzkiego była konieczna. Po nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych, każda inwestycja szpitalna musi uzyskać akceptację wojewody. Opiniowanie, czy inwestycja jest zasadna, odbywa się w oparciu o wojewódzką strategię służby zdrowia, wypracowaną przez wojewódzkich konsultantów i samorządy.

– Powiat żarski lepiej sobie radzi, niż niektóre inne samorządy powiatowe w województwie – wicewojewoda nie szczędził pochwał podczas spotkania w starostwie.

Zadowolenia nie ukrywa też lekarz naczelny szpitala i ordynator oddziału dziecięcego Rafał Kołsut.

– Już dwadzieścia lat pracuję w szpitalu i po raz pierwszy odczuwam taką życzliwość ze strony samorządu i starosty. Przecież sprawa inwestycji mogła być przekreślona już na poziomie starostwa – podkreśla.

Niezbędne działania

Rozbudowa szpitala jest konieczna. Już teraz zdarza się tak, że brakuje łóżek na oddziale dziecięcym. Wystarczyło w ostatnich dniach, że zaatakowała grypa i już do szpitala trafiła większa liczba małych pacjentów z różnymi powikłaniami. Ordynator Kołsut musiał zadecydować o przeznaczeniu dwóch sal oddziału chirurgicznego na potrzeby chorych dzieci. Zapadła też decyzja o przyjmowaniu do szpitala w pierwszej kolejności dzieci z powiatu żarskiego. Pacjenci z powiatu żagańskiego muszą się liczyć z tym, że w tej sytuacji mogą zostać odesłani do innych szpitali.

W dobrym kierunku

Pomimo tego, że prace budowlane idą wolniej niż pierwotnie zakładano, to prezes szpitala Wiesław Olszański zapewnia, że wszystko zmierza w dobrym kierunku.

– Nowe sale na Oddziale Dziecięcym oraz Oddziale Ginekologiczno – Położniczym planujemy oddać w użytkowanie do końca roku – zapewnia.

Ważne, że inwestycja ma zapewnione finansowanie. Na rozbudowę oddziałów szpitalnych samorząd powiatowy w ubiegłym i bieżącym roku przekaże łącznie ok. 3 miliony złotych.

Paweł Skrzypczyński

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ