Suplementy, czy należy ich się bać

2783

Dużo w ostatnim czasie mówi się o raporcie kontroli NIK względem suplementów ich składu i działania.

Naturalnym odruchem każdego z nas jest „omijać z daleka” Chciałabym się przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu, ale zwłaszcza zasadności stosowania witamin, preparatom dostępnym na rynku i o wiele prostszym w budowie niż suplementy. Z każdym dniem nasz organizm toczy nieustanną walkę o przetrwanie. Wszelkie nawet najmniejsze błędy w stylu życia, powodują kumulowanie niebezpiecznych zmian, prowadząc w efekcie do pogorszenia naszej kondycji zdrowotnej. Nadmiar stresu, brak ruchu, zła dieta, używki, niezdrowa żywność, zanieczyszczenia środowiska, powodują, że ustrój nasz zostaje osłabiony i pozbawiony naturalnych metod obrony.
Niekorzystne czynniki środowiskowe powodują wyjałowienie ustroju człowieka z najważniejszych składników odżywczych biorących udział w procesach odpornościowych oraz utrzymaniu właściwej kondycji narządów i tkanek. Te niezwykłe substancje, na które tak często cierpi nasz organizm to witaminy i minerały – mikroskopijne cząstki kontrolujące wszystkie procesy życiowe zachodzące w naszym organizmie. Przy niedoborze witamin i minerałów organizm zachowuje niczym spalona i spękana słońcem ziemia. Typowymi objawami ich niedoboru mogą być: nadmierna pobudliwość, zmęczenie, brak koncentracji, osłabienie apetytu, pogorszenie wyglądu skóry, włosów i paznokci. Jest to tzw.
utajony niedobór witamin i minerałów, który z biegiem czasu może prowadzić do poważniejszych zaburzeń w stanie zdrowia. Organizm człowieka nie potrafi wytwarzać tych składników samodzielnie, dlatego muszą być spożywane wraz z pokarmem . Dostarczane w odpowiedniej ilości w diecie, posiadają niezwykłą moc – są w stanie ożywić to co martwe, pobudzić proces przemiany materii, wzmocnić organizm, napełnić go optymizmem, witalnością i radością.

Nadwaga nie oznacza dobrego odżywienia
Tempo życia zawodowego, nadmiar stresu, pogoń za sukcesem powoduje, że przestajemy
zastanawiać się nad potrzebami własnego organizmu. Popełniamy kardynalne błędy żywieniowe, które owocują szeregiem schorzeń, począwszy od problemów z nadciśnieniem skończywszy na najbardziej niebezpiecznych nowotworach. Odżywiany się nieregularnie, spożywamy za dużo kalorii, słodyczy, tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, zmniejszając jednocześnie podaż niezbędnych makro i mikroskładników. Nadmierna konsumpcja produktów wysoko rafinowanych, takich jak cukier, słodycze, potrawy mączne powoduje wtłaczanie do organizmu tzw. „pustych kalorii, które dostarczają jedynie energię bez dostatecznej ilości witamin i związków mineralnych. W następstwie wadliwego odżywiania wzrasta liczba ludności z nadmierną masą ciała i otyłością oraz zwiększa się występowanie chorób metabolicznych, takich jak miażdżyca, cukrzyca, osteoporoza, choroby przewodu pokarmowego czy nowotwory.
Według badań sieci Dobry Dietetyk przeprowadzonych na grupie 245 kobiet z nadwagą i otyłością z terenów województw dolnośląskiego, mazowieckiego i pomorskiego spożycie większości witamin i minerałów było wyraźnie zaniżone w stosunku do norm. Szczególnie zaakcentowany byłdeficyt witamin B1,B2 (30-40%), a także wapnia, magnezu i cynku (40-60%). Można więc przypuszczać, że braki ilościowe w podaży witamin i minerałów mogą być także jednym z kluczowych czynników, rzutujących na pogorszenie funkcjonowania metabolizmu i tym samym Potrzeby wciąż rosną . W świetle współczesnej nauki o o żywieniu, coraz częściej mówi się o konieczności zwiększania spożycia określonych składników odżywczych w celu skutecznego zapobiegania chorobom
degeneracyjnym. Dotyczy to zwłaszcza witamin antyoksydacyjnych, takich jak witamina E, C,beta-karoten, a także niektórych mikroelementów jak miedź, selen, chrom, cynk, jak również magnezu, wapnia, żelaza i jodu. Prowadzone współcześnie badania jednoznacznie wskazują, że w miarę uprzemysłowienia, narastającego skażenia środowiska oraz popełnianych błędów w stylu życia, nasze zapotrzebowanie na określone witaminy i minerały wciąż się zwiększa.
Czy należy bać się tabletek?
Wiele osób wciąż krytycznie odnosi się do stosowania preparatów witaminowo-mineralnych,
upatrując w nich szkodliwego działania na organizm oraz ryzyka przedawkowania. Jeśli jednak nasz sposób żywienia nie jest najlepszej jakości, tempo życia nie pozwala na właściwie przygotowanie posiłków to należy rozważyć uzupełnianie niedoborów. Nie polecam oczywiście kupowania czegokolwiek, gdziekolwiek czy cud środków w internecie. Warto zawsze zapytać o radę dietetyka, naturopatę o to jakie środki są bezpieczne i polecane i czy moja dieta wystarcza.

Izabela Motyka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ