Podczas nabożeństwa okradali plebanię.

3982

Policjanci z Trzebiela zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o włamania na plebanie.

Do zdarzeń doszło 7 lutego w Trzebielu i Żarkach Wielkich.  Nieznani sprawcy usiłowali włamać się na plebanię w Trzebielu wybijając okno. Po nieudanej próbie włamania pojechali  do miejscowości Żarki Wielkie. Tam, również przez okno postanowili wejść na plebanię, tym razem udało im się.  Skradli 3,5 tys. złotych. O zdarzeniu poinformował policję proboszcz, który w tym czasie odprawiania nabożeństwa usłyszał hałas dochodzący z zakrystii .  Dyżurny natychmiast na miejsce skierował patrol. Policjanci z miejscowego posterunku, podczas wykonywania  czynności na miejscu zdarzenia, informację o usiłowaniu włamania przekazali  także kierownikowi posterunku, st.asp. Andrzejowi Dyszczyńskiemu. Pomimo, że  policjant miał w tym czasie wolne od służby postanowił sprawdzić ulice Trzebiela. Po niedługiej chwili zauważył pojazd, a w nim, podejrzanie wyglądających mężczyzn. Postanowił za nimi pojechać. Rozpoznał jednego z mężczyzn, jako notowanego już wcześniej za włamania. Skojarzył jadących samochodem jako potencjalnych sprawców zdarzeń na plebaniach. Natychmiast powiadomił policjantów o miejscu ich przebywania i wspólnie z nimi podjął dalsze działania. Mężczyźni zostali zatrzymani.  Okazali się nimi: 30-, i 31-letni mieszkańcy województwa dolnośląskiego. Z ust jednego z nich wyczuwalna była silna woń alkoholu, okazało się, że kierowca miał ponad promil alkoholu w organizmie.

Zgromadzony materiał dowodowy w tej sprawie pozwolił na przedstawienie mężczyznom zarzutów usiłowania kradzieży z włamaniem  oraz kradzieży z włamaniem. 31-latek usłyszał dodatkowo zarzuty, kierowania w stanie nietrzeźwości, a także włamania do budynku plebani w Łęknicy, do którego doszło 14 listopada ubiegłego roku .

W piątek (10 lutego ) Sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej w Żarach  i zastosował wobec 30-latka miesięczny areszt natomiast 31-letniego mężczyznę aresztował na trzy miesiące. Za kradzież z włamaniem może im grozić nawet   do 10 lat pozbawienia wolności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ