Szajka włamywaczy oskarżona

3477

Ponad 50 zarzutów związanych z włamaniami do piwnic i altan działkowych to efekt kilkumiesięcznej pracy żagańskich policjantów służby kryminalnej i dochodzeniowo-śledczej. Policjanci odzyskali ponad 150 rzeczy pochodzących z włamań, a  podejrzani o te przestępstwa zostali tymczasowo aresztowani. Akt oskarżenia przeciwko włamywaczom trafił już do sądu.

Policjanci z Żagania pod koniec ubiegłego roku rozpracowywali sprawy związane z kradzieżami z włamaniem do piwnic i altan działkowych, do których doszło w Żaganiu i Szprotawie w przeciągu ostatnich kilku miesięcy 2016 roku. Efektem intensywnych działań operacyjnych było zatrzymanie dwóch młodych mężczyzn, podejrzewanych o dokonanie tych przestępstw. Zatrzymani to mężczyźni w wieku 22 i 25 lat. Nie mieli oni stałego miejsca zamieszkania, pomieszkiwali  u kolegów i znajomych w rożnych miejscach.

Po zatrzymaniu podejrzanych policjanci  zabezpieczyli na terenie jednej z posesji w Żaganiu ponad 150 rzeczy. Były to głównie różnego rodzaju elektronarzędzia, skrzynki narzędziowe, komplety kluczy itp. pochodzące z przestępstw. Przeprowadzono również wizje lokalne w Żaganiu i Szprotawie po to aby ustalić, w jakich miejscach dokonali włamań dwaj aresztowani mężczyźni. Następnie przez kilka miesięcy policjanci docierali do pokrzywdzonych i ustalali jakie rzeczy zginęły im w wyniku tych włamań. Odzyskane przedmioty trafiły do prawowitych właścicieli.

Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie dwóm podejrzanym łącznie aż 53 zarzuty dokonania bądź usiłowania dokonania kradzieży z włamaniem do piwnic i altan działkowych. Straty powstałe w wyniku przestępczej działalności obu mężczyzn to prawie 30 tys. złotych. W lutym 2017 roku został do tej sprawy zatrzymany jeszcze jeden mężczyzna – podejrzany o odbieranie i przechowywanie rzeczy pochodzących w tych włamań. Usłyszał on zarzut umyślnego paserstwa.  Akt oskarżenia w tej sprawie Prokuratura Rejonowa w Żaganiu przekazała już do sądu.

MK