Strażacy w dobrej formie (galeria)

4395

Już po raz dziewiętnasty jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej działające na terenie powiatu żarskiego rywalizowały o tytuł najlepszej. Największy puchar powędrował do gminy Przewóz.

Kobiety, mężczyźni, a także drużyny młodzieżowe stawiły się w Lubsku na corocznych Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych. W tym roku w imprezie wzięło udział 28 drużyn. Konkurencje były tradycyjne. Należało wykazać się sprawnością nie tylko fizyczną, ale przede wszystkim znajomością obsługi sprzętu pożarniczego, co dla strażaków jest rzeczą fundamentalną. Zawody są okazją nie tylko do zdobycia nagród, ale także do zaprezentowania umiejętności potrzebnych w reagowaniu na realne zagrożenia. Ochotnicza Straż Pożarna jest bardzo dobrym i cennym wsparciem dla zawodowych strażaków. Uczestniczy w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych i można chyba z całą pewnością stwierdzić, że bez tych jednostek Państwowa Straż Pożarna nie dałaby sobie ze wszystkim rady. Najlepsze jednostki OSP działają w tak zwanym Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym i biorą udział w akcjach ramię w ramię z zawodowcami. Z perspektywy zwykłej potrzeby poczucia bezpieczeństwa mieszkańca należy się tylko cieszyć, że są ludzie, którzy poświęcają się temu ochotniczo, a co ważniejsze – startująca w zawodach młodzież jeśli nie zasili w przyszłości szeregów jednostek OSP, to na pewno będzie na co dzień wiedziała, jak w najlepszy i najbardziej skuteczny sposób zareagować na różne trudne sytuacje życiowe, które wymagają interwencji i pomocy odpowiednio przeszkolonych służb.

W ubiegłym roku tytuł najlepszej jednostki OSP zdobyła reprezentacja OSP Żary-Kunice. Obecnie zaś puchar przechodni pojechał do gminy Przewóz.                 ATB

Klasyfikacja zawodów:

Młodzieżowe drużyny pożarnicze dziewcząt:

1. OSP Złotnik

2. OSP Tuplice

3. OSP Przewóz

4. OSP Lipinki Łużyckie

5. OSP Jasień

6. OSP Górzyn

7. OSP Żary Kunice

Młodzieżowe drużyny pożarnicze chłopców:

1. OSP Górzyn

2. OSP Bieniów

3. OSP Piotrów

4. OSP Jasień

5. OSP Brody

6. OSP Złotnik

7. OSP Żary Kunice

8. OSP Lipinki Łużyckie

Kategoria kobiet:

1. OSP Przewóz

2. OSP Żary Kunice

3. OSP Złotnik

4. OSP Lubanice

5. OSP Tuplice

6. OSP Dębinka

Kategoria seniorów:

1. OSP Stara Woda

2. OSP Bieniów

3. OSP Piotrów

4. OSP Jasień

5. OSP Brody

6. OSP Złotnik

7. OSP Żary Kunice

8. OSP Lipinki Łużyckie