Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci z Żar

3253

Jeżeli mieszkasz w Żarach i masz dziecko, które urodziło się w 2015 roku, możesz zaszczepić je bezpłatnie przeciwko pneumokokom. Jednorazowa dawka kosztuje w aptece ok. 240 zł.

Pneumokoki to bakterie, które wywołują poważne zakażenia bakteryjne u dzieci, zwykle nowonarodzonych oraz u osób w podeszłym wieku. Osiadają się w gardle lub nosie nie wywołując objawów choroby u zdrowych dzieci tzw nosicielstwo. Najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych np. ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, ale u niektórych osób mogą spowodować ciężkie zagrażające życiu zakażenia, m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, zapalenie stawów.

Organizatorem bezpłatnych szczepień w ramach „Projektu szczepień profilaktycznych przeciwko pneumokokom skierowanym do dzieci urodzonych w 2015 r. z terenu miasta Żary”  jest Burmistrz Miasta Żary Danuta Madej oraz Rada Miejska. Projekt realizują trzy przychodnie zdrowia w Żarach:

  1. NZOZ MEDYK, ul. Okrzei 9 tylko dla pacjentów tej przychodni w godz. 12:00 do 14:00 we wtorki, środy i czwartki
  2. NZOZ „Primus”, ul. Wieniawskiego 3B, tylko dla pacjentów tej przychodni w godz. 8:00 do 10:00 od wtorku do piątku
  3. Łużyckie Centrum Medyczne s.c., ul. Strzelców 10 dla pozostałych pacjentów z terenu miasta Żary po dostarczeniu oryginałów kart szczepień dziecka w godz. 12:00 do 13:30 w poniedziałki i czwartki.

Szczepienia odbywają się od 02 czerwca 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. W ramach programu dziecko zostanie objęte badaniem lekarskim Kwalifikacyjnym i zaszczepione zostanie jedną dawką szczepionki Prevenar 13. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w Urzędzie Miasta pod numerem telefonu 68 470 83 47.

MK