Rekordowo na basenie

10349
foto Jan Werbiński

Wielofunkcyjny Kompleks Sportowo-Rekreacyjny „Źródlana”, popularnie zwany basenem na Leśnej, jest coraz bardziej popularny. W ubiegłą niedzielę odwiedziło go 2.746 osób.

foto Jan Werbiński

Sezon na Źródlanej trwa od 15 czerwca do 15 września. Najwięcej osób odwiedziło to miejsce właśnie na inaugurację – przeszło 4 tys. osób weszło wtedy na teren obiektu za darmo. Od tej pory nie było dnia, żeby ktoś nie przyszedł popływać, bądź też skorzystać z różnych atrakcji tego kompleksu. I to niezależnie od pogody. Dla przykładu – 30 czerwca sprzedano tylko 1 bilet, 1 lipca – 11, 2 lipca – 18, 5 lipca – 19. W te dni pogoda nie rozpieszczała. Z kolei najwięcej osób odpoczywało 30 lipca – 2.746, 19 lipca – 2.092, 22 lipca – 1573, 20 lipca – 1472. Przez połowę sezonu bramki obiektu otworzyły się 23.818 razy.

Jak widać, ludzi przyciąga w to miejsce nie tylko sama woda, ale i dodatkowe atrakcje, jak plac zabaw dla dzieci, piaszczysta plaża, plac z wodotryskami, bar. Sam basen wyposażono w dziką rzekę, masaże ścienne, ławki i leżanki z masażami powietrznymi, gejzery powietrzne, grotę sztucznej fali, zjeżdżalnię rodzinną i zjeżdżalnię wieżową o długości 82 metrów. Co ważne, woda jest podgrzewana.

Jeśli ktoś liczy na możliwość bardziej wyczynowego pływania, to musi wybrać dzień z nieco gorszą pogodą, albo udać się na pływalnię „Wodnik”. W tym samym, 1,5-miesięcznym  okresie na „Wodniku” zanotowano 20.855 wejść.

Andrzej Markulak – dyrektor MOSRiW foto AB

 Woda zawsze ciepła

Andrzej Markulak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Wypoczynku w Żarach

Kompleks basenowy przy ulicy Źródlanej jest wyposażony w pompy ciepła, które w podgrzewają wodę przez cały okres otwarcia obiektu. Woda w basenie rekreacyjnym podgrzewana jest do temperatury 24 stopni, a w brodziku dla dzieci – do 28 stopni. Niezależnie od pogody taka temperatura jest utrzymywana, a dzięki temu nie musimy czekać kilka dni na nagrzanie wody przez słońce po jakimś załamaniu pogody. Pompy wyłączają się automatycznie, jeśli słońce podgrzeje nam wodę do żądanej temperatury.

Andrzej Buczyński