Brutalne morderstwo. Zakatował kolegę młotkiem

4072

Do drastycznego morderstwa doszło w grudniu 2015 roku w Klikowie w  gminie Iłowa. Sąd Okręgowy w Zielonej Górze wyrokiem z 2 czerwca br. skazał zabójcę na 25 lat pozbawienia wolności .

Brutalne morderstwo miało miejsce 17 grudnia 2015 roku. Morderca, 45-letni mieszkaniec Klikowa zabił młotkiem swojego76-letniego znajomego, z którym mieszkał. Wielokrotnie uderzał młotkiem w głowę ofiary, powodując liczne rany tłuczone głowy, stłuczenie mózgu, krwotok dokomorowy,  złamanie kości czaszki, stłuczenie szyi. Te liczne obrażenia spowodowały śmierć pokrzywdzonego.

Podejrzany nie przyznawał się do winy. Na mieszkańców wsi padł blady strach. Dopiero w dniu 22 listopada 2016 roku Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 46-latkowi.
W toku śledztwa ustalono, iż podejrzany wynajmował pokój swojej ofierze. Mężczyźni mieszkali razem w domu jednorodzinnym, gdzie często wspólnie spożywali alkohol. Taka okoliczność miała miejsce również w dniu morderstwa.

W trakcie śledztwa ustalono, że po libacji alkoholowej, gdy mężczyźni zostali sami, 45-letni (obecnie ) sprawca z nieustalonych przyczyn zaatakował leżącego na łóżku kolegę, uderzając go wielokrotnie obuchem młotka w głowę. Następnie wezwał pomoc medyczną i kierowany przez dyspozytora próbował udzielić pomocy pokrzywdzonemu.

Z uwagi na deklarowaną przez podejrzanego niepamięć wynikającą z upojenia alkoholowego oraz zmianę wyjaśnień w toku postępowania przygotowawczego niezbędne było zwrócenie się do wyspecjalizowanych instytutów badawczych celem wydania opinii kryminalistycznych. Badaniom poddano m.in. ubiór sprawcy oraz wytypowane narzędzie zbrodni – młot pod kątem obecności mieszaniny DNA pokrzywdzonego, a także powołano biegłego sądowego z dziedziny analizy śladów krwawych. Ostatnia opinia miała decydujące znaczenie dla rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie, pozwoliła bowiem nie tylko na potwierdzenie sprawstwa 45-latka, ale również wskazała jego pozycję oraz sposób zadawania uderzeń pokrzywdzonemu.

Prokurator wnosił o skazanie sprawcy i wymierzenie mu kary 25 lat pozbawienia wolności. Sąd podzielił racje prokuratora i orzekł zgodnie z wnioskiem. Wyrok jest nieprawomocny.

MK