Będzie gdzie trenować. Sportowe inwestycje w Grabiku

3514

Nowe boisko wielofunkcyjne ma służyć uczniom i mieszkańcom. Ale to nie koniec. W planach są również tory lekkoatletyczne wokół boiska Sparty Grabik.

Boisko zlokalizowane tuż przy Zespole Szkół kosztowało 445 tys. złotych. Pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu gminy.

– Od momentu, kiedy zostałem wójtem, chciałem zrobić boisko przy tej szkole, ponieważ była ona jedyną w gminie bez takiego boiska – mówi wójt gminy Żary Leszek Mrożek. – Uczniowie korzystali do tej pory z sąsiedniego boiska piłkarskiego, ale ma ono trochę inny charakter.

Nowy obiekt sportowy ma służyć nie tylko szkole, ale także klubowi sportowemu i mieszkańcom. Jak zapewnia wójt, harmonogram korzystania z boiska ustali dyrektor szkoły i dzięki temu wejście na boisko będzie możliwe po wcześniejszych uzgodnieniach. Jeśli się zbierze jakaś grupa, która będzie chciała pograć na przykład w koszykówkę, to nic nie stoi na przeszkodzie. No, chyba że pojawią się jakieś akty wandalizmu.

– Liczę na to, że młodzież jest na tyle świadoma, że to jest zrobione właśnie dla nich – mówi Leszek Mrożek. – Cieszę się, że powstał ten obiekt, bo pokazuje, że inwestujemy również w infrastrukturę sportową.

Wójt ma plan

– Mam nadzieję, że uda mi się w 2018 roku zrobić kapitalny remont boiska w Grabiku – mówi wójt Mrożek. – Chcę, aby powstał tam obiekt lekkoatletyczny. Na terenie gminy mamy dużo boisk piłkarskich, ale lekkoatletycznego do tej pory nie mamy – dodaje wójt.

Koncepcja jest gotowa. Bieżnie o nawierzchni syntetycznej pozwoliłyby na treningi i przeprowadzanie zawodów w konkurencjach biegowych na dystansach 60 m i 100 m, skoków w dal i wzwyż oraz rzutu kulą. To wszystko wokół obecnego boiska piłkarskiego.

– Na pewno będę starał się pozyskać na to jakieś pieniądze z zewnątrz, ale jeśli nawet się nie uda, to jesteśmy w stanie zrealizować projekt z własnego budżetu – mówi Leszek Mrożek.

W planach jest również wymiana ogrodzenia, siedzeń i trybuny, a także starej szatni, która miałaby pełnić rolę magazynu na sprzęt lekkoatletyczny. Po remoncie obiekt sportowy byłby miejscem, w którym można by przeprowadzać gminne zawody sportowe. Do tej pory wójt musiał prosić o możliwość skorzystania ze stadionu „Syrena” w Żarach.

Lokalizacja inwestycji sportowych wokół szkoły w Grabiku daje gwarancję, że będzie miał się kto tym wszystkim opiekować. Jak podkreśla wójt, szkoła z roku na rok ma coraz lepszą renomę i chodzą do niej dzieci nawet spoza terenu gminy Żary.