ZUS rozda 50 milionów

2507

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs na dofinansowanie do projektów poprawiających warunki pracy. Wnioski można składać od 16 lipca do 23 sierpnia 2018 r. Jest jeden warunek – firma nie może zalegać ze składkami, ani podatkami. 

Finansowanie działań związanych z zapobieganiem wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym to ustawowy obowiązek ZUS. Dofinansowane mogą być te działania płatników, które dążą do utrzymania zdolności do pracy osób zatrudnionych przez cały czas ich aktywności zawodowej. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy płatnicy składek, jednak najbardziej ZUS zachęca mikro i małe przedsiębiorstwa, ponieważ w ich wypadku procent dofinansowania będzie największy. Firmy zatrudniające od 1 do 9 osób mogą otrzymać 90 proc. dofinansowania, przedsiębiorstwa które zatrudniają od 10 do 49 pracowników nie więcej niż 80 proc, zatrudniający od 50 do 249 – maksymalnie 60 proc, a duże firmy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 20 proc. Należy pamiętać, że wnioski mogą składać jedynie pracodawcy, którzy nie zalegają z opłatą składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, opłatą podatków oraz nie znajdują się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji lub postępowania układowego z wierzycielem.

Merytoryczną oceną wniosków zajmie się Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, który będzie także odpowiedzialny za kontrolę projektu w trakcie realizacji, po zakończeniu oraz kontrolę trwałości. Środki którymi dysponuje ZUS mogą być przeznaczone jedynie na realizację działań, które będą odnosić się bezpośrednio do ograniczenia niekorzystnych oddziaływań w miejscu pracy. Dzięki dofinansowaniu można więc zadbać o bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy, zakupić urządzenia chroniące przed hałasem i drganiami mechanicznymi oraz promieniowaniem  elektromagnetycznym, zapewnić ochronę przed promieniowaniem

optycznym i energią elektryczną, czy sprzęt  i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości lub zagłębieniach i wiele innych.

Wniosek pod kątem merytorycznym będzie oceniał ekspert z dziedziny, która ma być przedmiotem działań prewencyjnych. Analiza obejmie m.in. ocenę czy wskazane cele są szczegółowo opisane, realne i określone w czasie, adekwatność działań do czynników ryzyka występujących w firmie, zgodność rozwiązań z przepisami oraz ocenę jak dane rozwiązania przełożą się na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca może wnioskować o dopłatę nie częściej niż raz na trzy lata.

Szczegółowe warunki konkursu oraz dokumenty do pobrania znajdą Państwo na stronie bip.zus.pl. Wszelkie pytania lub wątpliwości na temat konkursu można zgłaszać mailowo na adres konkurs@zus.pl w terminie do 16 sierpnia 2018 r.

Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego