ŻARY | Komiksowe warsztaty zainspirują dzieci w Żarach

2550

W dniach 2-3 października odbędą się w Żarach niespotykane dotąd warsztaty dla dzieci. Cykl czterech spotkań pod tytułem „Superbohaterowie na start! Warsztaty komiksowe dla dzieci” ma zainteresować młodzież literaturą poprzez połączenie obrazu i słowa, czyli komiks. W dobie powszechnego dostępu do komputerów, smartfonów i tabletów organizatorzy chcą w ten sposób pokazać dzieciom alternatywny sposób spędzania wolnego czasu.

Miejska Biblioteka Publiczna postanowiła zachęcić dzieci do czytania i wydobyć z nich kreatywność poprzez zorganizowanie warsztatów poświęconych komiksom. Bibliotekarze od dłuższego czasu obserwowali rosnące zainteresowanie dzieci tą formą literacką. Na tej podstawie zdecydowali się pokazać młodym ludziom możliwości twórcze drzemiące w tym rodzaju sztuki. Połączenie tekstu z pomysłowymi rysunkami silnie pobudza wyobraźnię oraz zachęca młodzież do czytania.

Od dawna planowaliśmy stworzenie odrębnej mini czytelni komiksów dla naszych młodszych i starszych czytelników. Dzięki grantowi możemy wreszcie zrealizować nasz zamysł. Warsztaty kreatywne dla dzieci będą pierwszym krokiem ku zmianom w naszej bibliotecznej ofercie. Zamierzamy bowiem kontynuować zajęcia związane z komiksem również po skończeniu projektu, bo nic tak nie rozpala wyobraźni dziecka, jak słowo połączone z rysunkiem. Nowością w naszych zbiorach będą komiksy paragrafowe, które są połączeniem książki i gry paragrafowej. Jest to również nowość na rynku wydawniczym. Czytelnię komiksów wzbogaciliśmy dodatkowo o gry edukacyjne dla dzieci, co z pewnością wpłynie na większe zainteresowanie ofertą biblioteki wśród małych czytelników – mówi Małgorzata Pawłowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach.

Podczas zajęć dzieci zapoznają się przede wszystkim z zagadnieniami związanymi z profesjonalnym rysunkiem. Opanują podstawy tworzenia ilustracji, dzięki którym przygotują własny komiks. Ponadto nauczą się kreowania postaci, budowania scenariuszy czy konstruowania fabuły i narracji. Wszystko odbędzie się pod okiem Szymona Teluka, rysownika, malarza, profesjonalnego ilustratora, który na co dzień pracuje jako twórca komiksów i grafik komercyjnych. Jest aktywnym wykładowcą i nauczycielem, a od 2010 roku prowadzi własne warsztaty z dziećmi i młodzieżą, na których przekazuje swoją fascynację światem komiksu.

Organizator cyklu zajęć „Superbohaterowie na start! Warsztaty komiksowe dla dzieci”, Miejska Biblioteka Publiczna w Żarach, od lat prowadzi działalność zachęcającą dorosłych i ich pociechy do poznawania literatury. Teraz przyszła pora na całkiem nowe, kreatywne podejście do promocji czytania, jakim jest właśnie komiks. Inicjatywa biblioteki została nagrodzona grantem w wysokości 5 tys. złotych w konkursie „Wspieramy Rozwój” zorganizowanym przez Grupę Cedrob. Celem inicjatywy jest wsparcie podmiotów prowadzących działalność społecznie użyteczną. W tym roku wyłoniono 73 zwycięzców, którzy otrzymali łączną pulę 1 mln złotych.