Starsza pani okradziona przez oszustkę w Żarach

1448
fot. Lubuska Policja

ŻARY | Zachowajmy czujność, by nie stracić swoich oszczędności. Oszuści podszywają się pod pracowników poczty, wodociągów, zakładów ubezpieczeniowych, a nawet rehabilitantów. Pukają do drzwi zwykle osób starszych i wzbogacają się ich kosztem, wykorzystując chwilę nieuwagi.

Oszuści, którzy chcą się wzbogacić kosztem innych, stosują w tym celu różnego typu preteksty oraz historie, aby dostać się do mieszkania pokrzywdzonych, a następnie wykorzystując chwilę nieuwagi zabierają oszczędności. Ich ofiarami stają się przeważnie osoby starsze lub schorowane. Dlatego przypominamy, aby w kontaktach z nieznajomymi pozostać nieufnym. Obcych osób nawet na chwilę nie pozostawiajmy samych, a o zachowaniu czujności przypominajmy naszym seniorom. Osoby starsze często są bardzo ufne i kierują się dobrym sercem. Przypadków oszustw na terenie całej Polski jest bardzo dużo, przestępcy często podają się za pracowników poczty, wodociągów, gazowni, czy zakładów ubezpieczeniowych.

We wtorek, 24 sierpnia, na terenie Żar doszło do podobnego przypadku. Kobieta, która podała się za rehabilitantkę okradła starszą panią. Seniorka zaufała jej i wpuściła do domu pomimo tego, że nie umawiała się na żadną tego typu wizytę. Oszustka wykorzystała chwilę nieuwagi i okradła pokrzywdzoną.

Seniorze pamiętaj!

  • Nie podawaj swoich danych osobowych nieznajomym.
  • Nie wpuszczaj do mieszkania osób, których nie znasz.
  • Zachowaj czujność w przypadku odebrania telefonu od osoby mówiącej o wypadku bliskiej Tobie osoby.
  • Jeśli musisz kogoś wpuścić do mieszkania nie pozostawiaj go ani na chwilę samego.
  • Nie przeprowadzaj żadnych transakcji z akwizytorami i inkasentami.
  • Podczas wizyt pracowników instytucji, żądaj dokumentu potwierdzającego tożsamość (najlepiej zanim go wpuścisz do mieszkania, wykonaj telefon do instytucji, w której podaje, że pracuje).
  • Zwróćmy również uwagę na to co podpisujemy przy zawieraniu umów z przedstawicielami różnych firm.

kom. Aneta Berestecka