Podróbki na bazarze

546
fot. KPP Żary

ŁĘKNICA | Podrabiana odzież i obuwie warte 135 tysięcy złotych. Policjanci z Żar oraz funkcjonariusze Straży Granicznej, we wspólnych działaniach zabezpieczyli ponad 500 sztuk odzieży i obuwia z zastrzeżonymi znakami towarowymi. Wartość oryginalnych odpowiedników zabezpieczonych rzeczy to około 135 tysięcy złotych.

Podczas wspólnych działań w czwartek, 10 czerwca, policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Powiatowej Policji w Żarach oraz funkcjonariusze Straży Granicznej z Tuplic, zabezpieczyli podrabiany towar. Rzeczy oferowane były do sprzedaży na targowisku miejskim w przygranicznej Łęknicy. Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 500 sztuk koszulek, bluz, spodenek, spodni oraz obuwia sportowego, na których bezprawnie umieszczone było logo różnych znanych, światowych marek. „Trefny” towar znajdował się na trzech stoiskach handlowych. Oferowali go do sprzedaży mężczyźni – obaj w wieku 46 lat oraz kobieta w wieku 52 lat – mieszkańcy powiatu żarskiego. Łącznie szacunkowa wartość oryginalnych odpowiedników zabezpieczonych rzeczy to ponad 135 tysięcy złotych. Osoby, które je sprzedawały zostały już wstępnie przesłuchane. Ponadto mężczyźni zostali ukarani mandatami za brak działalności gospodarczej. Policjanci prowadzą postępowanie w tej sprawie.

Zgodnie z Ustawą Prawo Własności Przemysłowej:
Artykuł 305: „Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towar podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie , karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa określonego w ust.1 stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5”.

komisarz Aneta Berestecka
Komenda Powiatowa Policji w Żarach