Nasze serca biją dla Kuby

750
fot. UG Żary
GMINA ŻARY | Siedem szkół, osiem serc, a wszystkie biją dla 14-letniego, chorego Kuby, mieszkańca Złotnika w Gminie Żary.
Już kilka miesięcy temu, dzięki inicjatywie Leszka Mrożka, wójta Gminy Żary, czerwone metalowe serca na plastikowe nakrętki stanęły przed wszystkimi siedmioma szkołami na terenie gminy. W Grabiku są dwa: jedno przed szkołą, drugie, „mruga” do wszystkich przed wejściem do przedszkola. Od tej pory uczniowie szkół i całe społeczności gminnych miejscowości włączyły się w akcję zbiórki nakrętek na rzecz 14-letniego Kuby, mieszkańca Złotnika.
Chłopiec urodził się jako wcześniak z powikłaniami poporodowymi. Choruje na padaczkę, nie widzi, gdyż wylew który przeszedł w trzeciej dobie życia uszkodził mu nerwy wzrokowe, nie chodzi, nie mówi. Kuba wymaga stałej pomocy przy wszystkich czynnościach, ale też leczenia i rehabilitacji. Tę ostatnią pomagają mu zapewnić zbierane w szkołach nakrętki.
Niby mała, drobna rzecz, ale gdy zebrane nakrętki zmierzymy w tonach, dają fantastyczny wynik. Niewielu wie, że wykonane z czystego polimeru PET (polietylenu) są znacznie cenniejsze niż butelki. Recykling takiej nakrętki jest znacznie łatwiejszy niż w przypadku butelki, wykonanej z mieszanki różnych tworzyw. Dlatego punkty skupu tak je sobie cenią. Tona nakrętek daje ok. 800 zł.
– Dzięki nim Kubę odwiedza dwa razy w tygodniu rehabilitantka – mówi jego mama Andrzelina. – Taka systematyczna praca daje lepsze efekty niż turnusy dwa razy w roku. Jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie.
W Grabiku zapełniane już piąte serce.
– Akcja od razu spotkała się z wielkim odzewem – mówi Ewa Tyburska-Ogorzałek, wicedyrektor Zespołu Szkół w Grabiku. – Nakrętki wrzucały nie tylko dzieci, ale i mieszkańcy. Trochę spowolniło to zdalne nauczanie, ale cieszymy się możemy pomóc w taki sposób.
Szkoła Podstawowa w Bieniowie zapełnia właśnie drugie serce, ale jak mówi jej dyrektor Małgorzata Markowska, nakrętki dla Kuby zbierane są już 8 lat.
Można pomóc nie tylko zbierając nakrętki, ale również wpłacając datki na konto Dolnośląskiej Fundacji Ochrony Zdrowia, KRS 0000050135, Bank PKO S.A. I O/Wrocław- numer konta 45 1240 1994 1111 0000 2495 6839, koniecznie z dopiskiem „Darowizna na cele ochrony zdrowia „Busiulek”.
źródło: UG Żary

fot. UG Żary

ZOSTAW ODPOWIEDŹ