Pasjonat Sportowej Polski

2167
Marek Cieślak (pierwszy z lewej) podczas uroczystej gali w Warszawie. fot. nadesłane

Marek Cieślak, działacz sportowy i samorządowiec, został uhonorowany w Warszawie tytułem „Pasjonat Sportowej Polski 2018”.

Uroczysta Gala Sportowej Polski zorganizowana została w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego przez Klub Sportowa Polska.
Jego zarząd nominował do nagrody Marka Cieślaka za ogromne zaangażowanie w promocję sportu wśród dzieci i młodzieży oraz działalność na rzecz promocji zapasów i tym samym wychowanie młodego pokolenia poprzez edukację sportową w ramach działalności w Polskim Związku Zapaśniczym.
O nadaniu tytułu zadecydowała ostatecznie Kapituła Konkursu Pasjonat Sportowej Polski,
w której składzie byli: Andrzej Supron, Piotr Świerczewski, Tomasz Stockinger oraz prezes Klubu Sportowa Polska Marek Zdziebłowski.
Ideą wyróżnień przyznawanych przez Klub, w ramach Ogólnopolskiego Programu „Budujemy Sportową Polskę”, jest propagowanie na forum ogólnopolskim osób, które upowszechniają kulturę fizyczną i zachęcają swoją postawą do prowadzenia zdrowego stylu życia. ATB

Marek Cieślak
Od dzieciństwa związany z Ludowymi Zespołami Sportowymi. Uprawiał lekką atletykę i zapasy, z którymi się związał na stałe. Do 1991 roku był trenerem w Międzyrzeczu i Żarach oraz w Norwegii. Karierę tę zakończył jako trener klasy mistrzowskiej i trener kadry narodowej juniorów młodszych.
Do najważniejszych wyników z tego okresu zalicza utworzenie sprawnie działającego Ludowego Klubu Sportowego Agros Żary. Powstała oryginalna, jak na owe czasy, sprawna struktura organizacyjna i szkoleniowa. Efektem pracy trenerów i działaczy były liczne medale Mistrzostw Polski, Europy i Świata w zapasach, głównie w kategorii juniorów młodszych. W okresie juniorskim zawodnikami Agrosu – podopiecznymi trenera Cieślaka byli m.in. późniejsi olimpijczycy bracia Mieczysław i Józef Traczowie. Józef – jako jedyny z Polaków zdobył trzy medale w kolejnych Igrzyskach (1988, 1992, 1996).
W 1991 roku Marek Cieślak został burmistrzem miasta Żary. To był pionierski okres samorządu, było wiele wyzwań i potrzeb wśród których sport nie należał do najważniejszych. Nowy burmistrz jednak nie zapomniał o swoim rodowodzie i pasji. Poszukiwał m.in. systemowego sposobu finansowania przez samorząd sportu dzieci i młodzieży. W Żarach wdrożył głośny ówcześnie nowatorski program dotowania klubów, tzw. Program Kuponowy. Program wykluczał uznaniowe rozdawanie samorządowych pieniędzy. Wielkość dotacji zależała od liczby czynnych zawodników, każdy z nich wypełniał wniosek (kupon), który stanowił podstawę wyliczenia kwoty dofinansowania ubiegającego się o dotację Klubu. Ustalone wówczas zasady oceny przetrwały w Żarach do dzisiaj.
W latach 1998-2002 oraz 2006-2014 Marek Cieślak był starostą żarskim i przewodniczącym lubuskiego konwentu powiatów, aktywnym propagatorem sportu dzieci i młodzieży na poziomie ponadgminnym. Nadal jest rozgrywana powiatowa olimpiada młodzieży, fundowane powiatowe stypendia dla czołowych sportowców, dofinansowywany udział w zawodach wojewódzkich i ogólnopolskich. Rozwiązania zastosowane w powiecie żarskim znalazły naśladowców w innych powiatach, gminach i województwie. To także efekty działania Cieślaka w prezydium Zarządu Lubuskiej Federacji Sportu.
Od 1998 roku i nadal jest prezesem Lubuskiego Okręgowego, a od 2016 – członkiem Zarządu Polskiego Związku Zapaśniczego. Jest czynnym sportowo i aktywnym społecznie
emerytem, który często powtarza, że „…zapasy to najlepsze, co mnie w życiu spotkało…”.