Ponad milion na sport

3710
Wiceburmistrz Żar Olaf Napiórkowski. fot. ARMG

ŻARY | O podziale środków na kluby sportowe z wiceburmistrzem Żar Olafem Napiórkowskim rozmawia Andrzej Buczyński.

Wiadomo już, kto i ile dostał.
– Właśnie rozstrzygnęliśmy konkurs na dotacje dla klubów sportowych. W tym roku środki są większe o 30 tysięcy, a cała pula wynosi 1.030.000 złotych. Rewolucji praktycznie nie ma. Największy wzrost dotacji, to 30 tysięcy dla UKS Chromik, którego drużyna seniorska w ubiegłym sezonie awansowała do II ligi. Największa zmiana in minus to zmniejszona dotacja dla UKS Piramida, ale nie wiąże się to ze złą oceną tego klubu, a wręcz przeciwnie – zawodniczki i zawodnicy świetnie wypadają zarówno w zawodach krajowych, jak i międzynarodowych. Dwa lata temu klub musiał opuścić salę sportową przy ul. Zapolskiej, która nie może być obecnie przeznaczona do uprawiania sportu, ponieważ nie posiada zaplecza sanitarnego. Z tego względu Piramida musiała wynajmować salę komercyjnie, a teraz będzie mogła przeprowadzać nieodpłatne treningi w sali po byłej Szkole Podstawowej nr 3.Tu zmiana wysokości dotacji ma więc charakter czysto techniczny.

A pozostali?
– W większości kluby zyskały, ale są to kwoty rzędu tysiąca, czy dwóch tysięcy złotych. Mamy świadomość, że potrzeby jak zwykle są większe, bo łączne zapotrzebowanie z wniosków opiewało na około 1,6 miliona. Ale przypomnę, że w 2015 roku suma dotacji wynosiła 850 tysięcy. Dzisiaj mamy wzrost o około 20 procent.

Chętnych do podziału jest sporo?
– W ostatnich latach pojawiły się nowe kluby, a więc pula ogólnie przypada na większą ilość podmiotów. Trzeba dodać, że oprócz przyznawanych dotacji wzrasta jakość naszej bazy sportowej. Jesteśmy po kilku dużych inwestycjach, zaczynając od stadionu Syrena, poprzez modernizację sali na Promieniu, czy sali przy szkole podstawowej nr 5. Przez ostatnie 2-3 lata odnowiliśmy tam całe zaplecze sanitarne, jest nowa tablica, poprawiliśmy względy bezpieczeństwa i teraz może tam przebywać nawet tysiąc osób, są dodatkowe drzwi ewakuacyjne i nowoczesne oświetlenie. Poprawa bazy jest równie ważna, jak dotacje przydzielane klubom.

Są też inne sale w szkołach.
– Sale w naszych jednostkach są intensywnie użytkowane. W tej kadencji czeka nas modernizacja sali w Zespole Szkół w Kunicach. Jest duża i piękna, ale czas na kapitalny remont. Po tym będzie stanowić też świetną bazę dla rozwoju sportu – głównie dyscyplin zespołowych.

W ubiegłym roku dało się słyszeć głosy, że jedni dostali więcej, a inni mniej…
– Nawet jakbyśmy dysponowali dwustoma tysiącami więcej, to i tak byłyby jakieś pretensje. Sport to też rywalizacja między klubami o środki. Chyba nie ma możliwości takiego podziału dotacji, żeby wszyscy byli zadowoleni. Zawsze takie głosy się pojawiają i jesteśmy zmuszeni przyzwyczaić się do tego. Aczkolwiek ważne jest dla nas współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży, czyli system oceny sportu młodzieżowego. Tutaj bezsprzecznie od lat najlepszym klubem jest Agros Żary, który w tym roku zdobył o 30 punktów więcej. Jest to też wyznacznikiem tego, na jakim poziomie ten sport się znajduje. Jakieś kryteria trzeba przyjąć i jest ich wiele. Nie ma jednoznacznego wskaźnika, który określiłby dokładnie, ile pieniędzy ma dostać dany klub. Bacznie przyglądamy się wszystkim klubom w naszym mieście – jak działają w ciągu roku, jaką rolę odgrywają w sporcie, ile jest tam dzieci, jakie odnoszą sukcesy. Tych czynników oceny jest sporo. Nie można też bezpośrednio porównywać jednego klubu do drugiego. Patrzymy na to, ile w klubie jest dzieci z terenu miasta Żary, ale nie jest przeszkodą, aby były tam również
z innych miejscowości.

Na co jeszcze zwracacie uwagę?
– Na ilość sekcji, czy liczbę trenerów. Czasem małe klubiki zatrudniają trzech,
a nieraz są średnie kluby, które opierają się na jednym czy dwóch trenerach. To też jest ważne. Niektórym klubom potrzebne są większe środki, innym wystarczą mniejsze. Niektóre jeżdżą po całej Polsce, inne rozgrywają mecze bardzo lokalnie. Specyfika każdej dyscypliny jest inna. Bazujemy też na tym, co działo się w danym klubie na przestrzeni ostatnich lat.

Jeśli wniosków było łącznie na 1,6 miliona, to zapewnienie takiej kwoty w budżecie miasta załatwiłoby sprawę?
– Trudno powiedzieć. W konkursach ofert jest tak, że jeden klub rzetelnie wypełni wniosek, a inny go przeszacuje, więc sam wniosek nie jest wyznacznikiem tego, ile klub powinien dostać. Walczymy z taką tendencją, że napiszemy wniosek na 80 tysięcy, potrzebujemy 50, coś nam obetną i wyjdziemy na swoje. Myślę, że to nie jest dobra droga. Niektóre kluby składają wnioski na rzeczy, których nie można dofinansowywać. Wszystkich oczekiwań na pewno nigdy nie spełnimy, chociaż staramy się robić to jak najlepiej. Z roku na rok wnioski, jak i rozliczenia robione są coraz lepiej. Kluby już się tego nauczyły, z czego i my jesteśmy również zadowoleni.

W jaki sposób zapada końcowa decyzja o podziale?
– Najpierw nad złożonymi wnioskami pracuje komisja, która bada je pod względem formalnym i merytorycznym. Ostateczną decyzję co do rozstrzygnięcia podejmuję od tego roku ja, z upoważnienia pani burmistrz, podobnie jak przy innych konkursach z zakresu oświaty, kultury, czy też pomocy społecznej.


 

Dotacje na kluby sportowe
LIGA OBRONY KRAJU – ORGANIZACJA REJONOWA ŻARY – 15.000 zł
ŻARSKI KLUB SPORTOWY KARATE – 10.000 zł
MLKS AGROS ŻARY – 220.000 zł
KLUB TAŃCA SPORTOWEGO PIRUET ŻARY – 7.000 zł
KLUB TENISOWY ŻARY – 7.000 zł
KS „PROMIEŃ” ŻARY – 140.000 zł + 25.000 zł (z przeznaczeniem na drużynę kobiet)
UKS PRUS ŻARY – SEKCJA UNIHOKEJA – 12.000 zł
KP UNIA KUNICE ŻARY – 70.000 zł
UKS PIRAMIDA ŻARY – 21.000 zł
ŻARSKI KLUB SZACHOWY – 21.000 zł
UKS CHROMIK ŻARY – 200.000 zł
ŻARSKI KLUB SPORTÓW WALKI – 27.000 zł
UKS „PROMIEŃ” ŻARY – SEKCJA PIŁKI NOŻNEJ – 80.000 zł
UKS „PROMIEŃ” ŻARY – SEKCJA PIŁKI SIATKOWEJ – 32.000 zł
KLUB KARATE KONTRA ŻARY – 15.000 zł
MKS „SOKÓŁ” ŹARY – 29.000 zł
STOWARZYSZENIE AMATORSKIEJ PIŁKI NOŻNEJ „MUNDIAL” – 32.000 zł
UKS PRUS ŻARY – SEKCJA TENISA STOŁOWEGO – 5.000 zł
FUNDACJA MŁODY TALENT – 13.000 zł
UKS AKRO DWÓJKA ŻARY – 7.000 zł
KS ŻARY RUNNERS TEAM – 37.000 zł
LFRS – LUBUSKA FUNDACJA ROZWOJU SPORTOWEGO INTERNATIONALE SCHULE FUSSBALL – 5.000 zł