Wniosek na 500+ złożysz przez PUE ZUS

1531

Ta wiadomość zapewne ucieszy wszystkich rodziców – już od 1 lipca można składać elektroniczne wnioski o świadczenie z programu ,,Rodzina 500+”, także na pierwsze dziecko i bez kryterium dochodowego. Pomocna jest tu między innymi Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Jak przyznają sami rodzice, to ogromne ułatwienie.

Od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze (500+) będzie przysługiwało wszystkim dzieciom do 18 roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. W przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci prawo do świadczenia nie będzie uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego z rodziców. Możliwość złożenia wniosku przez PUE ZUS pozwala na załatwienie formalności z dowolnego miejsca.

Rola ZUS w procesie obsługi wniosku nie zmieniła się. ZUS jest jedną z instytucji, która umożliwia wypełnienie i elektroniczną wysyłkę wniosku przez swój system informatyczny. Natomiast wnioski papierowe powinny trafić do właściwego Ośrodka Pomocy Społecznej.

PUE to pierwszy i największy polski e-urząd. Liczba użytkowników to już ponad 3 mln.  Korzystanie z PUE pozwala na ciągły dostęp do wszystkich swoich danych zapisanych w ZUS. Pozwala także na  łatwe generowania i przesyłanie  dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz pism i wniosków. Co ciekawe tą drogą można również umówić się na wizytę w ZUS, bez konieczności oczekiwania w kolejce.

Szczegółowe informacje o programie ,,Rodzina 500+’’ są dostępne na stronie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, natomiast informacje dotyczące wniosku   o świadczenie wychowawcze na PUE ZUS znajdą Państwo pod adresem http://www.zus.pl/program-rodzina-500.

MK, źródło ZUS