Kąpielisko dobre na upały

3548

Powiat Żarski | Szukając bezpiecznego wypoczynku nad wodą, warto odwiedzić Nowiniec koło Lubska. Tamtejszy zbiornik retencyjny, jako jedyny w powiecie żarskim, znalazł się na liście 31. kąpielisk województwa lubuskiego w tym sezonie.

Nad bezpieczeństwem wypoczywających tam osób czuwają ratownicy. Codziennie od godz. 10.00 do 20.00. Równie ważna jest też jakość wody. Jej przydatność do kąpieli potwierdziły badania przeprowadzone przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Już teraz, aż do końca wakacji, można swobodnie korzystać z tego miejsca. Za wstęp nie są pobierane żadne opłaty. W ostatnich latach Lubsko wykonało tam kilka inwestycji, które podniosły atrakcyjność Nowińca. Pojawiło się ogrodzenie wraz z oświetleniem, wiaty piknikowe, piaszczysta plaża. Jest miejsce na ognisko, są toalety z prawdziwego zdarzenia, a także plac zabaw dla dzieci. Miejsce na parkingu też zawsze się znajdzie.

Na miejscu kupimy lody, gofry, watę cukrową, kawę, czy hot- -dogi. Kajaki można wypożyczyć płacąc 5 złotych za godzinę. Za rower wodny zapłacimy 10 zł. Za niewielką opłatą można też rozbić namiot i spędzić tam kilka dni. Z akwenu chętnie korzystają też wędkarze. Opiekę nad całym terenem sprawuje Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubsku. – Kąpielisko jest przez nas strzeżone, sprzątane i pielęgnowane – mówi dyrektor OSiR Robert Ściłba. – Jedynym problemem jest dojście przy ruchliwej drodze, ale władze miasta szukają już alternatywnych rozwiązań, myślimy nad tym, aby i pod tym względem było bezpieczniej. Najbliższe kąpieliska znajdują się w powiecie krośnieńskim – w Łochowicach oraz w Dąbiu.

Andrzej Buczyński, foto Andrzej Buczyński