Wrzuć żeton i już. Głosuj i wspieraj

1720
Tu można głosować na lokalne projekty

ŻARY | Przy okazji robienia zakupów w Tesco otrzymamy w kasie żeton, którym można zagłosować na jeden z trzech lokalnych projektów społecznych. Ten z największą ilością głosów otrzyma finansowe wsparcie.

Do wyboru jest projekt „Gimnastyka mózgu” Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Żarach na zabawy kinestetyczne i lekcje programowania. Kolejny projekt Koła Gospodyń Wiejskich z Jabłonowa dotyczy edukacji ekologicznej lokalnej społeczności i poprawy estetyki miejsc publicznych. I w końcu trzeci projekt żarskiego Stowarzyszenia Żar Serca pod hasłem „Pomaganie przez czytanie” ma na celu wydanie trzeciej już części bajek charytatywnych o przygodach jaszczurki Cziczi, z których całkowity zysk przeznaczony jest na leczenie, rehabilitację i edukację dzieci z niepełnosprawnościami.

Jaszczurka w Żarach

– Cieszę się, że mój projekt znalazł się wśród tych trzech i gdyby udało się wygrać, to otrzymane pieniądze trafi łyby do puli środków gromadzonych na wydanie kolejnej części charytatywnych bajek – mówi Ewa Kołodziejczyk, autorka przygód sympatycznej jaszczurki. – Każdy z tych projektów jest godny poparcia i na pewno warto głosować na takie społeczne inicjatywy. Ciekawostką na pewno jest to, że scenerią przygód Cziczi w kolejnej bajce będą Żary i okolice. Po Karaibach z pierwszej części, Niemczech z drugiej, w trzeciej części jaszczurka Cziczi zawędruje na nasze tereny. Ten projekt jest więc także promocją naszego regionu. Bajki te trafiają do dzieci w całej Polsce i poza jej granicami. – Oprócz samych Żar, chcę w bajce pokazać między innymi Łuk Mużakowa, który jest niezwykłym naturalnym obiektem, widocznym nawet z kosmosu – zdradza autorka. – Będzie to więc bajkowy przewodnik po naszym regionie.

Ewa Kołodziejczyk, Stowarzyszenie Żar Serca

Książki Ewy Kołodziejczyk przede wszystkim mają na celu wspieranie chorych dzieci. Jest też inny ważny aspekt tego przedsięwzięcia, a mianowicie propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. I to chyba działa, bo dzieci, które zetknęły się z przygodami jaszczurki Cziczi, z niecierpliwością oczekują kolejnej części. Ukaże się ona na pewno nie wcześniej niż po wakacjach i jak do tej pory, będzie sprzedawana tylko i wyłącznie na cel charytatywny.

Tworzyć i działać

Ewa Kołodziejczyk jest z pewnością osobą twórczą. Nie tylko napisała i zilustrowała dwie bajki. Jeszcze przed tą, która teraz właśnie powstaje, wydała swój tomik poezji. – Jestem z tego bardzo dumna, choć może za kilka lat będę się śmiała z niektórych moich wierszy – mówi z uśmiechem. – Marzy mi się, aby kiedyś napisać powieść. Mam już nawet wymyśloną koncepcję, lecz w ogromie zadań, wciąż brakuje czasu na napisanie. Ale wierzę, że i to marzenie, prędzej czy później, uda mi się spełnić – dodaje.

Andrzej Buczyński