Kobieta straciła 19,5 tys. złotych. Myślała, że dane do konta podaje policjantowi

1921
freeimages.com

Powiat Żary | Do kolejnego oszustwa metodą „na policjanta” doszło w powiecie żarskim wczoraj 19.08.2019 r..Oszust podając się za policjanta zadzwonił na telefon stacjonarny mieszkanki pow. żarskiego informując, że pieniądze na rachunku pokrzywdzonej są zagrożone. Kobieta przekazała wszelkie dane dostępowe do konta, z którego bez problemu wypłacił 19,5 tys. złotych.

Na telefon stacjonarny 57-letniej mieszkanki powiatu żarskiego, zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Oszust poinformował pokrzywdzoną, że ktoś wypłacił z jej konta bankowego kilkanaście tysięcy złotych, a on pracuje nad namierzeniem sprawcy. W dalszej rozmowie telefonicznej instruował kobietę, aby podała hasła i dane do konta bankowego. Mężczyzna przekazał jednocześnie, aby z nikim się nie kontaktowała i nie informowała o zdarzeniu do godziny 17.00, ponieważ jest na podsłuchu. Kiedy rodzina pokrzywdzonej zorientowała się, że to działanie oszusta poinformowała policję, jednak z konta bankowego zdążyła już zniknąć kwota kilkunastu tysięcy złotych.

Ostrzeżenia przed działaniem oszustów publikowane są w mediach, aby przestrzec przed wymyślnymi sposobami ich działania. Znane są przypadki podszywania się pod policjantów, pracowników poczty czy gazowni. Nie dajmy się oszukać i nigdy nie przekazujmy obcym naszych oszczędności. Pamiętajmy również o tym, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy oraz haseł i danych dostępowych do naszych kont bankowych.

Policjanci przestrzegają przed oszustami. Należy być nieufnym wobec nieznajomych, w szczególności, gdy chodzi o przekazywanie pieniędzy.

O każdej próbie lub oszustwie należy, bez zbędnej zwłoki poinformować Policję dzwoniąc na bezpłatny numer telefonu 112.

MK, źródło KPP Żary