Zielone druczki L4 przechodzą do lamusa

1417
pl.freeimages.com

Region | Niemal wszystkie zwolnienia lekarskie w naszym województwie wystawiane są elektronicznie. Mimo wielu obaw, lekarze jedynie w wyjątkowych przypadkach korzystają z druków papierowych. W Lubuskiem stanowią one zaledwie 0,05 proc. wszystkich zaświadczeń. W lipcu do obu lubuskich oddziałów ZUS na ponad 42 963 tys. zwolnień dotarło zaledwie 21 druków.

Lekarze mogą wystawić papierowe zwolnienia na wcześniej wydrukowanym z systemu formularzu w wyjątkowych sytuacjach losowych, np. gdy nie mają dostępu do internetu, zabraknie prądu bądź podczas niespodziewanej  wizyty domowej, jeżeli nie mogą skorzystać z urządzenia mobilnego. Na elektronizację takiego wydruku mają trzy dni.

Papierowe zwolnienia lekarskie w Lubuskiem stanowią zaledwie 0,05 proc. wszystkich zwolnień. Od początku grudnia do końca lipca ubiegłego roku lekarze wystawili w naszym województwie ponad 355 tys. e-ZLA.

Korzyści z elektronicznej formy zaświadczenia lekarskiego odczuwają wszyscy: pacjenci, lekarze i płatnicy składek, a także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Liczba papierowych jakie trafiają do ZUS maleje z miesiąca na miesiąc.  Ta liczba to efekt sprawnego wdrożenia projektu e-ZLA. Przed wycofaniem papierowych druków przeprowadziliśmy liczne szkolenia z wystawiania elektronicznych zwolnień, odbyliśmy także wiele spotkań z lekarzami. W każdym oddziale ZUS powołano specjalnych koordynatorów i opiekunów, których zadaniem był kontakt z placówkami medycznymi.

MK, źródło rzecznik prasowy ZUS