Samobadanie piersi w siedmiu krokach. Dotyk, który może uratować życie

723
Milena i Ilona. Siostry ADIHD. fot. nadesłane

W Polsce ponad 18.000 kobiet co roku słyszy diagnozę: „Ma Pani nowotwór złośliwy piersi”. Ponad 5.000 kobiet, co roku umiera. Głównym powodem jest zbyt późne wykrycie nowotworu.

Wiadomo, że wczesne wykrycie choroby zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia niekiedy nawet w 100 procentach. Najlepszym sposobem na dokładne poznanie własnych piersi i wczesną interwencję jest comiesięczne samobadanie piersi. Mimo wielu lat działań edukacyjnych wciąż tylko kilka % kobiet wykonuje je poprawnie i regularnie (co miesiąc). Do samobadania zachęcają, jak co roku, ambasadorzy kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM, a wśród nich: Beata Sadowska, Daria Widawska, Elżbieta Romanowska, Marzena Rogalska, Kinga Zawodnik, Aleksandra Kisio, Karolina Szostak, Lidia Kalita, Anna Iberszer, Anna Męczyńska, Paulina Koziejowska oraz dwóch panów: Qczaj i Michał Piróg.
W gronie ambasadorek kampanii znalazły się także influencerki: Ola Nowak, Siostry ADiHD, Laura Ogrodowczyk, Karolina Cwalina, Anna Jaworska (MumMe.pl) oraz Miss Polonia Karolina Bielawska. Jak wykonać samobadanie piersi w 7 krokach opowiada inicjatorka kampanii Izabela Sakutova, braffiterka z 20 letnim stażem, autorka charytatywnej książki cegiełki „Pokochaj swoje piersi. Biustopozytywny poradnik dla nastolatek i ich mam”.

#mojewdotykusą
Jak wynika z przeprowadzonej przez fundację Wsparcie na Starcie ankiety, na grupie blisko 3000 dziewcząt i kobiet, mają one trudności ze znalezieniem słów, które mogłyby opisać ich piersi. Nie wiedzą jakie są ich piersi w dotyku, nie znają ich, bo ich nie dotykają.

Jak gąbeczki, galaretki, sprężynki czy puchowate? Jakie są Twoje piersi?
Na potrzeby tegorocznej akcji powstał film promujący hashtag #mojewdotykusą. Możemy
w nim zobaczyć ambasadorów tegorocznej kampanii. Okazuje się, że każdy z nich znalazł inne, oryginalne i inspirujące określenie biustu, wynikające z posiadania pełnej świadomości własnych piersi i ich regularnego samobadania. Do nagrania filmu organizatorzy zaprosili także przedstawicielki młodego pokolenia. Wystąpiły w nim m.in.: Katarzyna Bajor – Maćkowiak (hellokejti), Michalina Ryznarek (ryznarek), Karolina Wiśniewska (wisniewska_karoolina), Ula Sitarz (ula.si), Marta Waluk (marta.waluk.stylist), Sylwia Zabost (dandymilady) i Magda Marcinkowska (curvy.batman), które także namawiają swoje rówieśniczki do wzięcia odpowiedzialności za zdrowie swoich piersi.
Celem towarzyszącego kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM 2020 hashtaga #mojewdotykusą jest zachęcenie kobiet do samobadania, czyli dotykania i poznania własnych piersi.
Link do filmu: http://drive.google.com/drive/folders/1Jy6VE2R8iF1OUZ815P_5xuVsTFNM2z42

Elżbieta Romanowska. Aktorka. fot. nadesłane

Dlaczego SAMOBADANIE jest ważne?
Regularne wykonywanie samobadania daje nam możliwość poznania unikalnego „ukształtowania terenu” naszych piersi. To bezcenna wiedza, której nikt poza nami samymi nie jest w stanie nam dać. Dlaczego samobadanie jest takie ważne? Ponieważ pozwala wcześnie wykryć nieprawidłowości, które mogą pojawić się w naszych piersiach i wcześnie na nie zareagować.

Jak zacząć?
Zdrowe piersi powinny być samobadane raz w miesiącu. Samobadanie najlepiej wykonywać po miesiączce. Lekarze zalecają moment pomiędzy 6. a 9. dniem cyklu, ale aby nie pomylić się w obliczeniach i nie ominąć terminu, najlepiej ustalić sobie, że wykonujemy samobadanie zaraz po okresie. Piersi są wtedy najmniej grudkowate i wrażliwe, więc o wiele łatwiej uniknąć pomyłki.
Samobadanie zajmuje zaledwie 3–5 minut, ale zapewnia komfort psychiczny, że nasze piersi są zdrowe. Jeśli wyczujemy coś innego niż zwykle, coś czego tam wcześniej nie było, umówmy się zapobiegawczo na wizytę do lekarza.
Samobadanie możemy wykonać przed lustrem, pod prysznicem lub w łóżku.

Karolina Bielawska. Miss Polonia. fot. nadesłane

Przed lustrem:
Krok 1
Unieśmy obie ręce do góry
i sprawdźmy, czy nie widzimy zmian w kształcie piersi, kolorze czy teksturze skóry. Zaobserwujmy, czy skóra się nie marszczy oraz czy nie widać jakiegoś wgłębienia, którego wcześniej nie było. Czy brodawki wyglądają tak jak zawsze, czy skierowane są w tym samym kierunku?
Krok 2
Oprzyjmy ręce na biodrach, naciśnijmy nimi na tułów, napinając klatkę piersiową, przeprowadźmy takie same obserwacje.
Krok 3
Ściśnijmy kolejno brodawki i przyjrzyjmy się, czy nie wycieka z nich wydzielina. W wyniku ściśnięcia może zdarzyć się, że wypłynie z nich wydzielina, bo w przewodach mlekowych zawsze znajduje się niewielka ilość płynu. Płyn nigdy nie powinien się jednak sączyć sam, bez dotykania brodawki. Jeśli zauważymy, że plami nam biustonosz lub piżamę, skonsultujmy się z lekarzem.
Następnie kontynuuj samobadanie piersi pod prysznicem, na namydlonej skórze, abyś łatwiej mogła wyczuć ewentualne zmiany.
Krok 4
Lewą rękę kładziemy z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi, aby jak najbardziej rozpłaszczyć pierś. Zaczynając od obojczyka i kierując się wokół piersi po najszerszym jej obwodzie, zmierzając do brodawki, naciskajmy opuszkami trzech środkowych palców (wskazującego, środkowego i serdecznego) i zataczajmy nimi w każdym miejscu piersi drobne kręgi. Te ruchy wykonujmy najpierw przy lekkim ucisku, a następnie, w tym samym punkcie piersi, powtórzmy je ze zwiększonym uciskiem.
Krok 5
Płynnie przesuwamy trzy palce do następnego punktu, starając się nie ominąć żadnego miejsca.
Krok 6
Zbadajmy również prawą ręką lewą pachę, by sprawdzić, czy węzły chłonne nie są powiększone.
Krok 7
Tak samo skontrolujmy drugą pierś i pachę. Sprawdźmy, czy nie wyczuwamy zgrubień, których wcześniej tam nie było.

Możemy również przeprowadzić samobadanie piersi po kąpieli, leżąc w łóżku:
1. Połóżmy się na łóżku płasko, bez poduszki. Pod lewy bark wsuwamy zwinięty w rulon ręcznik, a lewą rękę wkładamy pod głowę. Na palce nakładamy balsam. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadajmy lewą pierś. Wykonujemy te same ruchy, które opisane są przy samobadaniu pod prysznicem. Powtarzamy to samo z drugą piersią.
2. Leżąc, zbadajmy lewą ręką prawą pachę, potem prawą ręką lewą pachę.
W samobadaniu najważniejsze jest, by było ono wykonywane regularnie, co miesiąc, tego samego dnia. Tylko znając swoje piersi, będziemy w stanie wychwycić ewentualne, niepokojące sygnały i szybko na nie zareagować, nie czekając na kolejne badanie USG czy mammografię, pomiędzy którymi zwykle mija sporo czasu.
Więcej informacji związanych ze zdrowiem piersi i profilaktyka raka znajdziemy w książce cegiełce autorstwa Izabeli Sakutovej „Pokochaj swoje piersi. Biustoopozytywny poradnik dla dziewcząt i ich mam”, z której cały dochód jest przeznaczony na fundację „Wsparcie na Starcie” i stworzenie bezpłatnej, biustopozytywnej aplikacji dla nastolatek. Link do sprzedaży książki: bit.ly/PokochajSwojePiersi.

dotykamwygrywam.pl

nadesłane