ŻARY | Arsenał Kultury jest nowym projektem Żarskiego Domu Kultury. To specjalny portal internetowy, gromadzący materiały on-line służące upowszechnianiu kultury. Znaleźć go można pod adresem arsenal.dkzary.pl.
– Pragniemy upowszechniać dziedziny kultury takie jak taniec, plastyka, teatr, fotografia i literatura, przy pomocy filmów warsztatowych oraz vlogów. Każdy cykl warsztatów internetowych zostanie zwieńczony inicjatywą animacyjną. Zależy nam, żeby Arsenał Kultury stał się miejscem prowadzenia edukacji artystycznej, gromadzenia w sieci zasobów kultury i interakcji z uczestnikami. Dzięki niemu będziemy mogli prowadzić edukację kulturalną niezależnie od okoliczności losowych. To nowy rozdział w działalności naszego domu kultury. Wykorzystując technologię możemy docierać do uczestników, do których wcześniej nie mieliśmy szans dotrzeć – mówi Alicja Wróbel, instruktor teatralny ŻDK i jedna z twórczyń Arsenału.
Anita Osek, instruktor ŻDK dodaje – podjęliśmy się tej inicjatywy w odpowiedzi na utrudnienia związane z pojawieniem się epidemii Covid-19 w Polsce, jednak szybko doszliśmy do wniosku, że tego typu działalność jest potrzebna również w czasie, gdy instytucje kultury działają w normalnym trybie. Taki projekt pozwala nam animować kulturę nie tylko w czasach, gdy całe społeczeństwo ma utrudniony dostęp do szeregu instytucji. Dzięki niemu znosimy przynajmniej niektóre bariery niepozwalające różnym grupom odbiorców na korzystanie z naszej oferty.
Nad Arsenałem Kultury pracuje grupa instruktorów Żarskiego Domu Kultury. Pierwsze inicjatywy w ramach projektu to podręcznik recytacji prowadzony przez Alicję Wróbel, podręcznik fotografii Pawła Janczaruka i vlogi literackie koordynowane przez Anitę Osek. Planowane jest systematyczne zwiększanie ilości materiałów dostępnych na stronie
arsenal.dkzary.pl.
Kontakt z treściami kultury jest niezwykle ważny w rozwoju człowieka, choć często niedoceniany. Instytucje kultury muszą więc iść z duchem czasu i wykorzystywać niebagatelne możliwości, jakie oferuje Internet. Jest to wspaniałe narzędzie, którego zastosowanie wcale nie kończy się na możliwości oglądania zdjęć uroczych kociąt lub memów. Warto czasami wykorzystać jego moc łączenia ludzi nawet, a może przede wszystkim, w najmniej sprzyjających ku temu okolicznościach.
źródło: ŻDK