Portrety Sybiraków

791
Przy Pomniku Zesłańców Sybiru złożono wieńce i zapalono znicze. fot. Andrzej Buczyński

ŻARY | 17 września obchodziliśmy Dzień Sybiraka.

Główne uroczystości z udziałem samorządowców, przedstawicieli instytucji i organizacji społecznych, a przede wszystkim członków Koła nr 7 Związku Sybiraków w Żarach, zorganizowano przy Pomniku Zesłańców Sybiru.

Podniosłego i patriotycznego charakteru uroczystościom nadali żołnierze z kompanii honorowej 34. Brygady Kawalerii Pancernej. Był apel pamięci i salwa honorowa. Były też wiersze i piosenki w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 8.

Z tej okazji Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego przygotowało album pt. „Moja droga… historia żarskich Sybiraków portretem pisana”. Znalazły się w nim, oprócz fotografii i dokumentów z czasów zesłania, portrety żarskich Sybiraków, wykonane obecnie.
Prezentacja albumu miała miejsce w żarskim folwarku. Przy tej okazji wystąpili też uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej w Żarach. ATB

fot. Andrzej Buczyński

Małgorzata Cegielska, dyrektor Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach
– Pomysł, aby powstał album, narodził się całkiem przypadkiem. Był wynikiem rozmowy, jakie bardzo często odbywamy wspólnie z pracownikami muzeum. Okazuje się, że nie posiadamy w swoich dokumentach niczego o naszych Sybirakach. Zdjęcia powodują, że pamiętamy, wspominamy, bardziej przemawiają niż sam tekst. Dlatego do albumu dodaliśmy podtytuł „historia żarskich Sybiraków portretem pisana”. Poza tym, tematem przewodnim Europejskich Dni Dziedzictwa w tym roku jest „Moja droga” i hasło to doskonale wpisuje się w życie Sybiraków. Każdy z bohaterów albumu ma podobną historię. Nam chodziło o uchwycenie ich twarzy i spisanie w kilku zdaniach, czy słowach, wspomnień, jakie przywieźli ze sobą z tak daleka. Album z pewnością nie powstałby bez pomocy pani Ogli Sznajder, również Sybiraczki, która z wielkim zaangażowaniem podjęła się razem z nami tego wyzwania. Udało nam się namówić 37 osób, z czego ogromnie się cieszymy. Muszę przyznać, że była to ogromna przyjemność poznać ich wszystkich. Było mnóstwo wzruszeń. Podczas zdjęć ujęło mnie, że każdy był pięknie ubrany. Zależało im wszystkim, żeby ładnie zostali zapamiętali. Myślę, że osiągnęliśmy zamierzony cel.

Po uroczystościach pod pomnikiem na spotkaniu w żarskim folwarku zamkowym Sybiracy spotkali się na prezentacji albumu „Moja droga” i na poczęstunku. fot. Andrzej Buczyński