Oni segregują śmieci. Zachęcają i dają dobry przykład

703
fot. UG Żary

GMINA ŻARY | Wójt, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół i urzędnicy zachęcają mieszkańców do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Segregowanie odpadów jest obowiązkiem. Stawka za odbiór śmieci na jednego mieszkańca gminy Żary wynosi obecnie 25 złotych. Jeśli ktoś nie segreguje, lub robi to nieprawidłowo, może zostać ukarany podwyższeniem opłaty standardowej do jej trzykrotności. W tym wypadku do 75 złotych za osobę miesięcznie. Teoretycznie, choć przepisy nakazują segregowanie każdemu, ktoś może uznać, że na „karną” opłatę go stać. Jednak nie w tym rzecz, aby unikać segregacji, a nauczyć się nowych nawyków postępowania ze śmieciami. To może być oczywiście trudne, gdy ktoś nie segregował nigdy w życiu, a żyje już trochę na tym świecie.

fot. UG Żary

Do prawidłowego segregowania odpadów zachęca wójt Leszek Mrozek:
– Mamy już pojemniki do segregacji odpadów w urzędzie gminy. Nie jest tak, że wymagamy tego tylko od mieszkańców, ale urzędnicy segregują tak samo, nie tylko w domach. Bardzo do tego zachęcamy, ponieważ środowisko, w którym żyjemy, wymaga od nas coraz większej troski. Po co nadwyrężać budżet domowy karą w wysokości 75 złotych? Można zapłacić 25 złotych, a przy okazji ratować środowisko. 

Andrzej Buczyński

fot. UG Żary