Wyróżnienia dla zasłużonych mieszkańców

1044
fot. UG Żary

GMINA ŻARY | Z okazji 30-lecie samorządu terytorialnego Zarząd Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego postanowił przyznać medale wyróżniającym się mieszkańcom gmin za zasługi na rzecz lokalnej społeczności. 4 marca wójt gminy Żary Leszek Mrożek uroczyście wręczył odznaczenia oraz prezenty ufundowanych przez Gminę. Otrzymali je radni z najdłuższym stażem w samorządzie i dwaj społecznicy rozsławiający gminę nie tylko w kraju, ale i za granicą.

– Cieszę się i jestem dumy, że mamy takich ludzi, cieszących się zaufaniem społecznym, ale i znanych z pracy na rzecz swoich lokalnych społeczności – powiedział Leszek Mrożek, podczas wręczania medali.

Listę nagrodzonych otwiera Jan Gajda z Olbrachtowa. W Radzie Gminy zasiada nieprzerwanie od 1990 r, a od 1995 r. wciąż jest sołtysem wsi. Nic dziwnego, że  pytany jest o to, jak długo pełni mandat radnego, odpowiada: „od zawsze”. Pan Jan znany jest ze swej aktywności, ale i skuteczności niemal w każdej sprawie dotyczącej mieszkańców gminy.

Równie długim stażem w samorządzie może pochwalić się Marian Peszek z Mirostowic Górnych. Radnym był od 1990 roku, a przez kilka kadencji kierował też pracami Rady jako jej przewodniczący.

Medalem doceniony został też Stanisław Perczyński z Surowej, który rolę gospodarza wsi pełni od 1990 roku z niewielką przerwą w latach 2007-2011. Pasją pana Stanisława od lat jest hodowla koni. Jego zaprzęgi są atrakcją wielu imprez nie tylko w regionie, ale i na terenie kraju.

Wiktora Bryjaka ze Złotnika nikomu chyba przedstawiać nie trzeba. Od 1984 r. jest kierownikiem zespołu Górali Czadeckich „Dolina Nowego Sołońca”, który z licznymi sukcesami występuje niemal na wszystkich festiwalach kultury ludowej. W 2019 r. zespół obchodził 35-lecie istnienia. Zespół liczący 40 osób, ubarwia swymi występami lokalne imprezy i uroczystości.

Kolejnym zasłużonym dla samorządu jest Henryk Domaradzki z Bieniowa. Z jego inicjatywy w 2009 r. powstała w Bieniowie Izba Dziedzictwa Kulturowego. Zgromadzone w niej eksponaty mają nie tylko wartość historyczną, ale i emocjonalną, bo związane są z przeszłością  mieszkańców wsi, osiadłych w niej po II wojnie światowej. Pan Henryk jest też miłośnikiem ekologii natury, ma też talent rzeźbiarski. Swego czasu był też nauczycielem plastyki w LO w Żarach.

fot. UG Żary

ATB (źródło: UG Żary)