W pasach i bez telefonu w ręku

822
fot. KPP Żary

POWIAT ŻARSKI | Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żarach przeprowadzili działania „PASY” oraz „Telefon”. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na to, czy kierujący oraz pasażerowie stosują się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa oraz czy w przepisowy sposób korzystają z telefonów komórkowych podczas jazdy.

Policjanci ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żarach w minionym tygodniu na terenie powiatu żarskiego przeprowadzili działania „PASY” oraz „Telefon”. Funkcjonariusze zwracali uwagę, czy dzieci podróżujące w pojazdach są prawidłowo przewożone. Podczas kontroli mundurowi sprawdzali, czy kierujący, a także pasażerowie, posiadają zapięte pasy bezpieczeństwa. Zwracali uwagę, w jaki sposób kierowcy korzystają z telefonów.
Każdy kierowca powinien pamiętać o tym, że korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku jest nie tylko zabronione, ale przede wszystkim niebezpieczne. Takie zachowanie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia drogowego. Reakcja kierowcy na to, co dzieje się na drodze jest opóźniona. Kiedy rozmawia on przez telefon, nie koncentruje się na jeździe. Dochodzi wówczas do groźnych sytuacji wywołanych przez nagłe hamowanie lub zbyt późne hamowanie, ignorowanie znaków lub sygnalizacji świetlnej, nie zauważanie przeszkód lub innych uczestników na drodze.

Jak powinny być zapięte pasy bezpieczeństwa:

  • muszą przylegać płasko do ciała (skręcony pas może nie wytrzymać napięcia podczas zderzenia i łatwo się zerwać);
  • pas powinien być napięty (jeśli pas nie jest napięty, można uderzyć w kierownicę lub szybę zanim zadziała);
  • górna część pasa powinna być umieszczona blisko szyi, a nie na żebrach (w razie gdyby pas zsunął się poniżej linii żeber, mogą one ulec złamaniu, przebijając jednocześnie płuca i serce);
  • dolny pas powinien opinać biodra (jeżeli jest skręcony lub przylega do brzucha, podczas wypadku zmiażdży narządy wewnętrzne).

źródło: KGP, KPP Żary